Online dovolenky od renomovaných cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy bez navýšenia cien
výhody (zľavy, bonusy, lastminute ...)
bezpečnosť pre Vás - len poistené CK !
Dovolenky na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Francúzsko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Francúzka republika
Správne členenie: 26 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Paríž
Rozloha v km2:550 000
Obyvateľstvo:65 800 000 (hustota 120 os. / km2)
Jazyk:francúzština ( úradný), baskičtina, bretónčina, katalánčina, korzičtina, provensálčina, alsasčina, arabčina a i.
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Andorra, Belgicko, Luxembursko, Monako, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: krajiny Francúzsko
 • lastminute Francúzsko
 • hotely Francúzsko
 • letenky Francúzsko
 • doprava Francúzsko
 • cestovné kancelárie Francúzsko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Francúzsko

Dovolenky vo Francúzsku sú vyhľadávaným artiklom už viac než storočie. Lákavé destinácie pri mori, vinárske ochutnávanie a agroturistika, bohatá história, umenie a kultúra, jedinečná gastronómia, ale najmä Paríž... Francúzsko dokáže nadchnúť každé cestovateľské srdce.

Početné dovolenkové destinácie vo Francúzsku sme usporiadali do 21 regiónov a 9 zámorských oblastí. Regióny Francúzska: Alsasko, Akvitánsko, Auvergne, Burgundsko, Bretónsko, Centre (Údolie Loiry), Champagne-Ardenne, Franche-Comté, Île-de-France (Paríž), Korzika, Languedoc-Roussillon, Limousin, Lotrinsko, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Normandia Dolná, Normandia Horná, Pays-de-la-Loire, Pikardia, Poitou-Charentes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Rhône-Alpes (Riviera) a 9 v zámorských oblastiach: Ostrovy Guadeloupe, Francúzska Guayana, Martinik, Mayotte, Nová Kaledónia, Réunion, Saint-Piere-et-Miquelon, Tahiti, Wallis a Futuna..

Alsasko

Alsasko - poznávacia dovolenka.

Kraj Alsasko leží na severo-východe krajiny, na pohraničí s Nemeckom a Švajčiarskom v sebe skrýva množstvo turisticky zaujímavých pokladov. Zelené údolia, kopce rozdelené vinicami, historické mestá... ideálne pre poznávacie cestovanie, pešiu turistiku a ochutnávky dobrého vína.

Štrasburg - hlavné mesto Alsaska patrí k najkúzľujúcejším mestám vo Francúzsku, je príjemné putovať mestom a objavovať klenoty. Najväčším je bez pochyby slávna katedrála Notre-Dame. Nevynechajte prechádzku pobrežím rieky v štvrti Petite France. Priaznivci kultúry môžu preskúmať mestské múzeá, vrátane Štrasburského múzea výtvarného umenia.

Colmar ďalšie mesto v Alsasku, ktoré tiež sľubuje dovolenku plnú objavovovania, od kultúrneho bohatstva múzea Unterlinden cez malebné kúzlo mesta zvaného tiež Malé Benátky, po stredoveký Maison Pfister zo 16. storočia.

Neďaleko leží mesto Mulhouse, jedno z najznámejších miest v Alsasku, ktoré hostí Národné automobilové múzeum, železničné múzeum, zoologickú a botanická záhradu.

Turistické zaujímavosti regiónu Alsaska pokračujú cez vzostupy a pády svojej histórie, ktoré môžete sledovať vo Vauban múzeu, na hrade Haut-Koenigsbourg, hrade Hohlandsbourg, rovnako ako v kláštore na hore Sainte-Odile. Bohatstvo prírodných krás sa prezentuje v dvoch prírodných parkoch - Ballons des Vosges a Vosges du Nord (slov. Vogézy), alebo v Záhrade na dvoch brehoch, čo je asi 60 hektárová záhrada na oboch brehoch rieky Rýn.

Gurmánske umenie Alsaska je prezentované v múzeu perníka,ochutnajte flambované špeciality v miestnych reštauráciách, alebo jedlá pripravené zo slávneho syra Munster. Vínna cesta ponúka miestne Silvánske zelené, Rulandské biele, noir alebo šedé, Rizling rýnsky a Gewürztraminer.


Akvitánsko

Akvitánsko - dovolenka vína.

Tretí najväčší región je krajom všetkých zemitých chutí. Akvitánsko leží na juho-západe Francúzska, tiahne sa od Landes až po Dordogne. Kraj obdarený francúzskym šarmom, oceánom a plážami, vínom z Bordeaux, Baskickom a históriou sľubuje príjemné možnosti dovolenky.

Bordeaux - hlavné mesto Akvitánska je svetoznáme vďaka prvotriednym vínam z okolitých viníc a pamiatkovo chráneným objektom. Port of the Moon, prístavné mesto Bordeaux, je zapísané v Unesco ako obývané historické mesto, vynikajúce urbanistické a architektonické riešenie, vytvorené v dobe osvietenstva, ktorého tradícia pokračovala až do prvej polovice 20. storočia. Bordeaux má 349 pamiatkovo chránených objektov, čo je viac než akékoľvek iné mesto (výnimkou je len Paríž). V súboji 20 európskych miest (Amsterdam, Atény, Barcelona, ​​Berlín, Bordeaux, Brusel, Innsbruck, Istanbul, Lisabon, Ľubľana, Londýn, Madrid, Malta, Miláno, Paríž, Reykjavík, Riga, Rím, Viedeň, Zagreb) sa hlasovaním stalo Bordeaux "Najlepšou európskou destináciou 2015".

More, kúpele - potešenie z leňošenia na pláži a kúpanie v mori poskytne takmer 250km pláží od Hendaye v baskicku po Verdon-sur-Mer v Gironde, vyskúšajte surfovanie v Biarritzi či Biscarrosse. Nie len thalasoterapia, ale špičkové kúpeľné mesto Dax reprezentuje kúpeľníctvo regiónu, kde sa nachádza ďalších 30 kúpeľných miest. Slávna piesočná duna Pyla Arcachon 2,7km dlhá.

História - Akvitánsko má príbehy vyše tisíc rokov staré. Jaskyne Pierrefitte Menhir a Lascaux zo zoznamu Unesco, ktoré odhaľujú fragmenty pravekých civilizácií v samom srdci Dordogne jedného tzv "Údolí ľudstva". Národné múzá Château de Pau, Château de Bonaguil svedčia o bohatej histórii Akvitánska. Katedrála Saint-Sacerdos v Sarlat-la-Canéda a katedrála Saint-Front v Périgueux odhaľujú význam pútnických ciest do Santiago de Compostela v Španielsku. Mestá histórie: Bordeaux, Biarritz, Bayonne, Pau, Périgueux ... Bonaguil je opevnený hrad postavený v 13. a 14. st. Jeho obranný systém sa nikto nikdy neodvážil obliehať. Každé leto v auguste, hrad hostí hudobný a divadelný festival.

Kuchyňa a víno - Akvitánsko poteší aj milovníka gastronómie, kačacie prsia, žalúdky a foie gras sú miestne špeciality. Baskicko preslávila výborná šunka, ovčie syry a Espelette chilli, ale gastronomickým tromfom v Akvitánsku sú vinohrady. V Saint-Emilion navštívte dom vín Jurançon, alebo v Dome vín v Bergerac, či v Planète Bordeaux, kde môžete ochutnať najlepšie ročníky vín. Akvitánsko ponúka štatút ideálna vínna dovolenka Francúzsko.

Akvitánske vinice 145.000 hektárov viníc, z ktorých 90% nesú označenie pôvodu oblastí Akvitánske, je najväčším regiónom kvalitných vín na svete. Vo všetkých piatich departmentoch Aquitaine sú fascinujúce miesta objavu prvotriednych vín a súvislostí s vínom. Vinárstvo predstavuje 39% poľnohospodárskej výroby regiónu, vyrobí asi 8 miliónov hektolitrov červeného, ružového a bieleho vína ročne.


Auvergne

aktívna dovolenka Auvergne.

Región Auvergne sa nachádza v samotnom srdci Francúzska. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý zoznam aktivít pre aktívnu dovolenku vo Francúzsku. Dobre zachovalé prírodné prostredie dodá energiu telu i mysli. Jazda na horskom bicykli, lanové dráhy, vodné aktivity, relax a welness, lyžovanie, zimné športy beh na lyžiach, výlety na snežniciach, sánkovanie, snowboarding, a ďalšie, v lete, rafting, paragliding alebo horolezectvo vám posilnia zdravie vo francúzskom stredohorí. Navštívte vulkány, pásmo vyhasnutých sopiek Puys, cantalský masiv, Velay.

Clermont-Ferrand je hlavné mesto regiónu Auvergne krajiny vulkánov. Pôvodne dve samostatné mestá sa zjednotili za vlády Ludovíta XV. Dominantou mesta je gotická katedrála Notre Damme čnejúca do výšky nad okolitými budovami. Významnou každoročnou udalosťou je festival krátkych filmov (Festival international du court-métrage de Clermont-Ferrand), ktorý je druhým najvýznamnejším vo Francúzsku, hneď za festivalom v Cannes.

Jedlo a zdravie Auvergne je druhý najdôležitejší kúpeľný región vo Francúzsku, poskytuje hosťom prírodnú pramenitú vodu a ozdravné služby kúpeľov. Po ozdravnej procedúre, môžte ochutnať auvergne plesňové syry, Fourme d'Ambert, Saint-Nectaire. Kuchyňa transformuje jednoduché produkty do maximálne pohodlného jedla: lákavá vôňa tradičného Salé so zelenou šošovicou z Puy, plnená kapusta, alebo zemiakové placky. Za všetkým sa hodí pohár miestneho vína. Podniky Saint-Pourçain, Côtes d'Auvergne, alebo ruže z Chanturgue patria medzi enologické poklady Auvergne.

História Saint-Flour Cathedral Saint-Pierre de a Notre-Dame-du-Port Bazilika sú dôležité známky, ak sú zapísané v preukazoch pútnikov na ich ceste do Compostelly. Využite príležitosť dozvedieť sa tiež o Vercingetorixovi, vodcovi Arverne a statočnom bojovníkovi v galských vojnách, na Gergovie dome (na predpokladanom mieste bitky rovnakého mena). Stredoveké kniežacie sídlo Fortress predstavuje dynastiu Bourbon. Navštívte zaujímavé Múzeum Príborov v Thiers.

Umenie a kultúra vyrazte do ulíc Aurillac počas Medzinárodného festivalu pouličných divadiel, alebo v Pamparina v Thiers. Filmoví nadšenci príjmu pozvanie na Medzinárodný festival krátkych filmov, a priaznivci klasickej hudby na festival Chaise-Dieu. PAL - zábavný a prírodný park Vulcania Lemptégy Volcano, a Electrodrome sú tiež jedeným z cieľov pre rodinnú dovolenku Auvergne vo Francúzsku. Dovolenka v Auvergne revitalizuje telo i myseľ.


Burgundsko

Burgundsko dovolenka plná prekvapení.

Burgundsko je už dlho známe ako miesto umeleckého a historického významu, známe pre svoje románske dedičstvo a výnimočné vína, ale má tiež veľa prekvapení. Nechajte Burgundsko, nech vás prekvapí

Dijon - v historickom hlavnom meste regiónu, Dijon sa oplatí nejakú dobu zotrvať, pozoruhodné sú glazované dlaždice strechy a Dóžov palác. Či už ste v Dijone na dovolenke, alebo len prechádzate, nezabudnite si pochutnať na niektorých z miestnych špecialít, ako hovädzieho mäso plemena Charolais, slimáky, Bresse kurča alebo slávnu dijonsku horčicu.

História - vinárske chodníky vás prevedú cez vinárske oblastí Nuits-Saint-Georges a Chablis, Côtes de Beaune alebo Pouilly-Fuissé. Renesančné zámky a stredoveké hrady stoja vysoko medzi vinicami: Ancy-le-Franc, Bazoches, Sully alebo Châteauneuf-en-Auxois. Ak máte chuť na niečo iné, urobte si výlet do Puisaye a navštívte Guédelon, kde je stredoveký hrad.

Z opevnenia v Bibracte do chrámu Janusa v Autun, množstvo historických skvostov svedčí o vplyve regiónu v priebehu storočí. V Cluny, Vézelay, La Charité-sur Loire a Fontenay, môžete uvažovať o duchovnom dedičstve Cluniac.

Dobrodružstvo v regióne Burgundsko číha na každom kroku. Najväčšia vodná dopravná sieť ponúka príležitosti na plavbu po kanále Bourgogne alebo na Canal du Nivernais, kde môžete obdivovať sériu zámkov známych ako "Echelle de Sardy."

Cyklistika - existuje mnoho rôznych cyklotrás ponúkané na "Voies Vertes" napr. Tour de Bourgogne Velo pre touring cyklistov. Ľahká trasa do kúpeľného mesta Bourbon-Lancy v Saône-et-Loire, renesančné zámky Tanlay v Yonne a Cormatin v Mâconnais, možno ostane trocha času na prehliadku domu romantického básnika Lamartine v Milly.

Adrenalín - milovníci rýchlych kolies môžu vyskúšať jazdu na legendárnej závodnej trati v Magny-Cours. Veľa adrenalínu poskytne nočný bungee jumping na Grotte de Champ-Retard v Yonne. Nezvyčajné prekvapenie si pozrite na gypsy karavanu, jurty alebo House Boat. Môžete dokonca stráviť noc na strome v hojdacej sieti uprostred riek a jazier Morvan.

Kultúra v Burgundsku poskytuje širokú škálu aktivít po celý rok, od Fleurs de Vigne v Auxerre do Journées Gourmandes de Saulieu v Côte-d'Or, nesmieme zabudnúť ani Chalon dans la Rue pouličný festival v Chalon-sur-Saône, na historické okuliare a vínne podujatia.

Milovníci hudby pulzujú na jazzovej scéne v Nevers. Ak radšej blues, nenechajte si ujsť Le Creusot festival. Dijon priťahuje celosvetové publikum na festival duchovnej hudby. Medzinárodný festival barokovej opery sa odohráva v impozantnom nádvorí Hospice de Beaune.

Objavte bohatstvo aktivít, ktoré región Burgundsko ponúka - od neobvyklých výletov k pouličným festivalom, od vnútrozemských vodných ciest ciest po dovolenku na bicykli, Burgundsko skrýva veľa pokladov, ktoré čakajú na vás.


Bretónsko

Dovolenka Bretónsko ponúka oddych.

Bretónsko leží na najzápadnejšom cípe Francúzska, je hlboko zakorenené v nádhernej krajine a svojim pestrím pobrežím v mori. Destinácia umožňuje objavovať pláže, útesy, rašeliniská a stredoveké mestá. Ponorte sa priamo do srdca jeho histórie, zdieľajte spoločne kultúru a identitu. Potápanie, plachtenie alebo jazda na koni. Tanec v rytme bretónskych festivalov. Urobte si čas a poseďte v príjemnej krčmičke. A predovšetkým, uistite sa, že si chcete oddýchnuť.

Rennes hlavné mesto Bretónska, mladé, moderné a dynamické ... Rennes je známe študentskou vitalitou a bohatým historickým dedičstvom. Rennes je mestom farieb, módnych butikov v živých barov, ľahko dostupné pešo i metrom, hravé a tematické. Na stope minulosti sa pohybuje s dobou, mesto festivalov, umenia a hudby. Tiež rad hradov, ktoré kedysi bránili región pred Britániou.

Dovolenka pri mori - Medzi Côte d'Emeraude (Emerald Coast) z mesta korzárov Saint-Malo uzavretom v bezpečí svojich hradieb vyzerá pobrežie Bretónska ako žiadne iné. Cesta cez vresoviská a zásekmi útesov pozýva turistov k objavovaniu. V lete vôňa kríkou splýva s osviežujúcim morským vzduchom. Ostrovy Brittany skrýva v sebe čaro a krásu. Ile de Groix, Ile de Bréhat Glénan, súostrovia Ile d'Ouessant a Belle-Ile en Mer sa môžu pochváliť plážami, zátišiami a majákmi. Poteší malebná prechádzka pobrežným chodníkom okolo krásneho zálivu Morbihan a Ile aux Moines.

Nie len pre deti v múzeu výtvarných umení v Pont-Aven, môžete obdivovať maliarov, ktorí zobrazovali Bretónsko, od Maurice Denis po Paul Gauguin. Bretónsko má niečo pre všetky generácie, deti si zamilujú Grand Aquarium v meste Saint-Malo, zoopark v Pont Scorff, alebo dokonca Océanopolis park v Breste. Vydajte sa po stopách Merlina, víly Viviane a kráľa Artuša v lese Brocéliande. Nechajte sa očariť vílou Melusine na hrade Fougeres.

Tieto väzby medzi legendami a dedičstvom sa odrážajú aj v opátstve Mont-Saint-Michel. Bretónsko je poznačené silnou náboženskou tradíciou, ilustrovanou opátstvom Beauport a katedrálou Saint-Pierre v Vannes, dobrým príkladom stredovekej cirkevnej architektúry.

Špeciality Bretónsko ponorené do tradície a folklóru má samozrejme vlastné kulinárske špeciality: Gallo (pikantné pohánkové palacinky), tradične sprevádzané miskou jablčného vína, chouchen (medovina s medom) a nákladanými morskými plodmi, Kig ha Farz (mäsový vývar z pohánky), Breton (sladký puding so sušenými slivkami) a Kouign-Amann torta.

Krajina festivalov Festival du Bout du Monde, festival des Vieilles Charrues (veľký rockový festival), festival de Cornouaille, festival des Filets Bleus (Modré siete) a Inter-keltský festival Lorient sú len niektoré z udalostí, ktoré vypĺňajú letnú sezónu v Bretónsku. Medzi mnohé akcie treba spomenúť Route du Rhum, závod Solitaire du Figaro, alebo Morbihan, všetky oslavujú námorného ducha Bretónska. Festival Etonnants Voyageurs (Neuveriteľný Travelers Festival) je jedinečná udalosť, ktorá oslavuje ducha zvedavosti.


Centre (Údolie Loiry)

dovolenka v Údolí Loiry - zámky na Loire.

Údolie Loiry je najväčší región Francúzska zahrnutý do svetového zoznamu pamiatok Unesco. Nachádza sa v strede Francúzska. Príťažlivosť zámkov a záhrad z obdobia renesancie vás núti cestovať od jedného skvostu k ďalšiemu. Údolie Loiry reprezentujú dva najvýznamnejšie pojmy Loire Châteaux (zámky na Loire (Loáre)) a La Loire Velo (cyklistická trasa pozdĺž rieky Loiry). Vyskúšajte počas prázdnin jazdu v srdci Francúzska, na bicykli po stopách vína, destináciou bohatou na prírodné krásy s mohutným kultúrnym významom.

Orleáns - hlavné mesto regiónu Centre sa nachádza asi 1 h jazdy autom z Paríža. Na severe Orléans sú pláne Beauce a najväčší les vo Francúzsku, "forêt d'Orléans". Na juhu sú Sologne a jeho rybníky. Orléans je typické mesto v údolí rieky Loiry a ťaží ako z bohatej histórie a prestíže, tak aj za legendárneho prostredia Val de Loire. Ocot a horčica sú gastronomické špeciality mesta. Dnešný Orléans charakterizuje dynamické hospodárstvo, veda a vysoké školstvo, ale aj atraktívna história a kultúrny a turistický aspekt.

Zámky na Loire - nechajte sa okúzliť najväčším zo všetkých zámkov na Loire, Château de Chambord. Objavte Château de Cheverny, ktorý inšpiroval Hergého vytvoriť pre svoju kreslenú postavičku Tintina vymyslený Château de Moulinsart. Chateau de Chaumont-sur-Loire a jeho dominantu na jednej z najkrajších panorám nad kráľovskou riekou. Každý rok navrhne festival Záhrady pre svojich návštevníkov úžasné záhrady na inú tému. Na Azay-le-Rideau môžete sledovať farebné odrazy zvlnené vo vode, v parku Château de Valencay sa môžete stratiť v najväčšom bludisku vo Francúzsku, navyše budete ohromení úžasnou svetelnou show.

Jazz a ďalšie hudobné žánre - prostredie zámkov na Loire je ako stvorené pre hudobnú produkciu, najmä jazzová hudba si našla miesto pri hladine rieky. V Bourges, Chartres, Orléans a Tours si môžete prezrieť niektoré z najkrajších gotických katedrál vo Francúzsku. Vycibrená elegancia týchto chrámov a zámky na Loire ponúkajú ideálnu atmosféru pre živú klasickú hudbu. Renesančný hudobný festival v Clos Luce, Festival de Sully a Loiret a Medzinárodný organový festival Chartres sú len výberom z ponuky akcií. Popri klasickej hudbe sa v údolí rieky Loiry udomácnil aj jazz, z jazzových festivalov sú najznámejšie jazz en Touraine festival a festival jazz en Val de Cher.

Miestne špeciality a vína - oslavovaný Rabelais, uctievaná Gargantua sú produkty kuchyne regiónu Loire Valley, presnejšie z Touraine a Berry. Medzi početnými špecialít oblasti musíte ochutnať andouillettes (klobása) z Jargeau, hydinu po Orléansky, sladkovodné ryby z rieky Loiry a zelenú šošovicu z Berry. Fanúšikovia syrov budú v nebi pri ochutnávke crottin DE Chavignol, chèvre z Selles-sur-Cher, a Valencay pyramídy. Ak chcete dokončiť tento zážitok chutí niečim sladkým, vyberte si medzi Tarte Tatin alebo plátkom Pithiviers (mandľové pečivo).

Sú vám povedomé názvy Bourgueil, Chinon, Vouvray, Cheverny, Sancerre ... ? To sú len niektoré z vín oblasti Loire Valley 's. Od Touraine do Sancerre, ležia bohaté vinice s výnimočnými vína, ktoré sa vyznačujú pestrosťou a autentickosťou. Vína majú charakteristické znaky údolia rieky Loiry. Vinári vám radi otvoria svoje dvere a ponúknu na ochutnávku tieto slávne odrody vína. Radi sa s vami podelia o svoju vášeň a vysvetlia zručnosti pochádzajúce z dlhej vinárskej tradície, ktorá robí známosť týchto vín. The Wine House of Tours, v dome vín Cheverny a Sancerre sa ponúkajú originálne receptúry, ktoré odhalia všetky tajomstvá týchto vín.

Prírodné skvosty pozdĺž cyklotrasy - cyklotrasa (La Loire Velo) vedúca popri rieke Loire poskytuje maximálny zážitok milovníkom cyklistiky. Okrom príjemnej trasy poteší aj oko prehliadka renesančných zámkov a záhrad. Cyklotrasa meria 800km a vedie z mesta Nevers až k ústiu rieky do Atlantického oceánu. Trasa prechádza cez niekoľko prírodných parkov: The Brenne, Loire-Anjou-Touraine a Perche, ktoré prerušujú rieky, zelené údolia a mnoho jazier a lesov v Sologne. Nevynechajte troglodytické jaskyne. Údolie Loiry vykúzli snové krajiny prepychových zámkov a katedrály pozdĺž divokej rieky Loiry, ktorá môže byť preskúmaná aj na loďke.


Champagne Ardene

dovolenka Champagne Ardene - krajina, víno a história.

Potulky Severným regiónom Champagne Ardene sľubujú zážitok lahodného vína, objavy histórie aj neporušenú prírodu. Prehliadku by ste mali začať v starobylom meste Reims. Tu sa nad všetkými pamätníkmi histórie vypína významná katedrála Notre Dam, zapísaná v zoznamoch chráneného dedičstva Unesco. Päť vínnych ciest vás dovedie k piatim významným viviciam regiónu. V meste Sedan sa nachádza najrozsiahlejšia pevnosť Európy, mesto Troyes bývalé hlavné historické mesto regiónu Champagne, mestečko Langres zaujme svojím 4 km opevnením. Milovníci prírody môžu navštíviť najväčšiu umelú nádrž v Európe - jazero Der s bohatou faunou i florou.

Châlons-en-Champagne hlavné mesto regiónu Champagne je mestom umenia a histórie. Krížom krážom riekami a kanálmi pretkané, nie je divu, že si vyslúžilo prezývku "Malé Benátky". Stačí postupovať prúdom a objaviť architektonické a prírodné krásy. Châlons si zachovalo ducha minulosti: hrazdené domy, krásne občianske stavby, opátstva a kláštory, kostoly a svetoznámu katedrálu. Mesto vody a zelených plôch v Les Jards Park bolo pre miestnych obyvateľov už od stredoveku dôvodom na hrdosť. Châlons je domovom jedinej umeleckej školy pre moderné cirkusové umenie vo Francúzsku.

Krajina, voda a les - žiarivý a autentický, tak môžeme označiť región Champagne-Ardenne. Preslávili ho bublinkové nápoje ale je tiež známy vďaka krásnej krajine plnej veľkých jazier a prírodných parkov. Medzi hlavné prírodné skvosty patrí Regionálny prírodný park Montagne de Reims, je Regionálny prírodný park Orient Forest, a pohorie Ardeny. Všetky sú ľahko dostupné z Paríža. Veľkosť otvoreného priestoru umožňuje veľké túry a prechádzky, jazdu na koni, na horskom bicykli a užívať si vodných športov na jazere. Je to ideálna oblasť pre tých, ktorí majú radi outdoorové aktivity alebo vodnú turistiku. K dispozícii je 600 km kanálov a vodných ciest.

Top víno Champagne - región je absolútnou špičkou pre milovníkov vína. Žiadny iný názov vína nie je tak rošírený po svete, ako Champagne. Slovo "šampanské" sa u nás neodmysliteľne spája s príchodom nového roka a prípitkom šampanským, ktoré je často iba nejakým perlivým vínom a nie samotným slávnym originálom. Všetky vína regiónu Champagne sú v hornej časti zoznamu kvalitných značiek Francúzska ale i sveta. Vo Verzenay, v srdci krajiny vína, sú všetky tajomstvá vyhľadávaného nápoja odhalené. Côte des Blancs je výsadou Chardonnay a Blanc de Blancs šampanského. Návšteva a degustácia v pivniciach a viniciach Champagne je absolútnou nutnosťou pre milovníkov vína. V slávnej Veuve Clicquot-pivnici v Reims môžu návštevníci preskúmať kvalitné vzorky, alebo v Epernay na Avenue de Champagne v niektorých z najväčších Champagne vinoték.

Miestne špeciality - keď nastane čas k jedlu, nechajte sa zlákať paštétou de Reims so slaninou šalátom a dusenými zemiakmi. Tradičné pokrmy zahŕňajú bravčovú polievku, potom champenoise zeleninu a dusené mäso, alebo Andouillette de Troyes (bravčová klobása), sanglier à l'Ardennaise (kanec). Existuje veľa miestnych syrov, z ktorých si môžete vybrať, napr. Chevres cendrés, kozí syr s kôrou popola, z Riceys a Argonne. Dezerty sú v regióne Champagne-Ardenne tiež dôležité, ochutnajte dobrotku z perníku, a slávnu ružovú sušienku v Remeši.

Kultúrne dedičstvo mesto zo záznamov Unesco - Reims ponúka mnoho príležitostí, ktoré potešia priaznivcov umenia a kultúrneho dedičstva. Notre Dame de Epine (majstrovské dielo okázalý gotickom slohu, v blízkosti Châlons-en-Champagne), je Palais du Tau, v bazilike Saint Rémi, ktorý hostí Flâneries Musicales festival v Remeši, a samozrejme katedrála v Remeši, kde sa koná festival Johanka z Arku. Charleville-Mézières poteší detských návštevníkov, rovnako Arthur Rimbaud múzeum a medzinárodný festival bábkových divadiel. V stredovekom meste Troyes plní ulice festivalu Champagne Nights zvuk francúzskych šansónov. Pre voľný čas a zábavu je tu Nigloland Park, ktorý ponúka rodinám viac ako 35 atrakcií v prírodnom prostredí. Ak toho ešte nie je dosť, neďaleko je slávny Disneyland Paris.


Franche-Comté

dovolenka Franche-Comté - hory, lesy, tradície.

Región Franche-Comté nadchne milovníkov krajiny, v ktorej sa prelínajú hory a údolia, lesy a dediny s remeselnou tvorbou zo 16. storočia. Nachádza sa na východe Francúzska, hraníčí na 250 km so Švajčiarskom. Historický zaujímavý zámok Joux sa vypína nad rovnomenným jazerom a je vstupnou bránou do hôr, kde v zime môžete lyžovať, alebo pestovať turistiku na snežniciach v strediskách Métabief a Pontarlier. Zimné športy dopĺňajú cross-country, snežnice alebo psie záprahy. Leto umožňuje pokojnejšie dovolenkovanie, napr. starostlivosť o telo i ducha v kúpeľoch Salins-les-Bains, Lons le Saunier a Luxeuil les Bains. Ak zatúžite po aktivite, vodné športy na vás čakajú na jazerách Jura a rieke Doubs (kúpanie, kanoistika, windsurfing ...). Vo všetkých ročných obdobiach uspokojí región vaše brucho slávnym syrom Comté a Montbeliard, alebo vyskúšajte klobásové špeciality. Kultúra a dedičstvo sú vo Franche-Comté veľmi dôležité. Otvorte svoje srdce a myseľ a navštívte festival Eurockéennes, lev Bartholdi v Belforte, Vauban citadelu v Besancone, alebo "Malé Benátky".

Besançon hlavné mesto oblasti Franche-Comté si zachováva svoje čaro v priebehu času. Na pomedzí Nemecka a Švajčiarska jeho geografie a jedinečnej histórie sa postupne Besançon zmenil z vojenskej pevnosti na posádkové mesto, neskôr sa z politického centra stal náboženským hlavným mestom. Uložené v meandroch rieky Doubs sa Besançon môže pochváliť 2.408 hektármi zelene, nie divu že bol vyhlásený za prvé "ville verte" zelené mesto vo Francúzsku. Kvalita života je kľúčovým princípom. Nádherné záhrady, parky a zatienené nábrežie, promenády dávajú miestnym príležitosť pre život vonku. To je dôvod, prečo je Besançon uvedený tiež ako mesto umenia a histórie. Bohaté architektonické dedičstvo pomáha rozprávať príbeh o svojej minulosti. Jeho opevnenie, súčasť siete významných lokalít Vauban, sú dôvodom záznamu na zoznamy svetového kultúrneho dedičstva Unesco od roku 2008.

Príroda v plnej kráse Franche-Comté je čisto prírodnou destináciou, ktorá ponúka všetky druhy outdoorových aktivít v zimných aj letných mesiacoch. Hlavné centrá tvoria Saut du Doubs, Herissonové Vodopády, horúce pramene Loue, Baume-les-Messieurs, a priepasť Poudrey. Regionálny prírodný park balónikov des Vosges le Ballon Alsaska ponúka mnoho športových a relaxačných aktivít. Región Franche-Comté je známy aj cez wellness a fitness centrá (Luxueil a Salins-les-Bains v blízkosti Grande Saline - klasifikované ako národné dedičstvo Unesco).

Unikátne kultúrne dedičstvo - v regióne Franche-Comté nájdete bohaté kultúrne dedičstvo s tromi hlavnými miesta registrované ako svetového dedičstva Unesco. Besançon, hlavného mesta regiónu, zasadené v ohybe rieky Doubs, je skvelým mestom, ktoré bolo opevnené maršálom Vaubanom, majstrom opevnení (slúžil Ludovítovi XIV.). Malý Comtoises Towns s kúzlom a bohatým historickým dedičstvom. Územiu Belfort vládne socha Leva a Citadela, tiež obohatené Vaubanom. Talent vojenského architekta možno pozorovať v Citadela Besançon, ktorá obklopuje nádhernú Zoologickú záhradu. Hrad Joux je ďalším príkladom nedobytnej pevnosti. Ďalšie záznamy v Unesco patria Royal Salt Works na Arc-et-Senans a slávnej Ronchamp kaplnke.

Zaujímavé miesta stojace za návštevu Dole (Malé Benátky, rodné mesto Pasteura), Lons-le-Saunier (rodisko Rouget de Lisle - za auther La Marseillaise - a dom "La Vache qui rit" - "smejúca krava"), Ornans (je Mekkou pre rybárske oblasti cestovného ruchu, a poloha domu, kde sa narodil Gustave Courbet), Vesoul (s jazerom Vesoul-Vaivre)

Kulinárske špeciality - v regióne Franche-Comté sú reprezentované hlavne comte syrom, ale oplatí sa ochutnať aj nasoleného mäso a údeniny s borievkami. Delikátna Morteau klobása alebo Montbéliard, alebo údená šunka z Haut-Doubs, čo je hviezda vysokého Gastronomické veľtrhu Pontarlier. Syry Comtois (tvrdé syry) majú silnú chuť a charakter: Comte, Morbier, ementál, Mont-d'Or, Gex a Cancoillotte, vyrobený zo srvátky a cesnaku.

Medzi turistické atrakcie patria aj Isis aquapark a ZOO Dino, priaznivci motorizmu zamieria do múzea značky Peugeot.


Île-de-France (Paríž)

Île-de-France a Paríž - prostredie pre akúkoľvek dovolenku.

Región Ile-de-France ponúka jedinečné a ideálne prostredie pre akúkoľvek dovolenku. Eiffelova veža a Notre-Dame na Moulin Rouge, symbolické pamiatky Paríža, krajiny, lesy a údolia v blízkom okolí. Fantastický výhľad na Paríž je zo schodov Sacré Coeur na Montmartri, alebo z hornej časti Arc de Triomphe, od 5. poschodia Centre Pompidou, alebo dokonca z vrcholu veže Montparnasse, alebo z "Grande Arche". Ile-de-France je plný destinácií, ktoré sú ideálne pre dovolenku s priateľmi alebo rodinou. Medzi najznámejšie pamiatky a atrakcie patria Disneyland v Paríži, Miniatúra Francúzska, Musée Grévin múzeum voskových figurín, City of Science and Industry, Jardin d'Acclimatation, Národné múzeum archeológie v Saint-Germain-en-Laye na zámku vo Versailles a ďalšie, oblasť je plná francúzskej histórie.

Paríž - hlavné mesto oblasti Île-de-France je zároveň hlavným mestom Francúzska a destináciou číslo jedna v Európe. Patrí k najnavštevovanejším mestám na svete už dlhé desaťročia. Paríž patrí aj k najlepším miestam pre život. Stačí sa prejsť jeho ulicami plnými histórie, umenia a rasovej pestrosti a každému bude jasné, prečo je tomu tak. Mestom pulzuje život všetkými bulvármi, uličkami, vo dne i v noci.

Umenie, príroda a relax od národného parku v Saint-Cloud do lesa Fontainebleau, k Jardin du Luxembourg, v Jardin des Tuileries a pokojnej štvrti Buttes-Chaumont, kombinuje región Ile-de-France prírodu a relaxáciu. Štyri regionálne prírodné parky ponúkajú čaro a rozmanitosť krajiny Ile-de France. Nazrite na Ile-de-France očami maliarov: The Château d'Auvers-sur-Oise, alebo ostrov impresionistov vás prenesú priamo do krajiny, ktorú zvečnil van Gogh, Renoir, Monet, Daubigny a Pissarro. Tento obrazový objav vás určite zavedie do niektorého z najlepších múzeí na svete (Louvre, alebo Musee d'Orsay).

Svet dovoleniek pre gurmánov Paríž sa môže pochváliť takmer 70 michelinskými reštauráciami a obrovským množstvom prestížnych inštitúcií. Typické brasserie slúžia francúzskej klasike, akou sú steak-hranolky a pommes Parisiennes (Parížske zemiaky), rovnako ako viac komplikované jedlá "bistro" štýlu. Ak chcete vychytiť nejaké jedlo cestovateľov, vyberte si tradičnú bagetu so šunkou a maslom z Boulangerie a vychutnajte si ju na lavičke v jednom z mnohých parkov. Ile-de-France región produkuje obrovský počet gastronomických produktov: Houdan hydina, jahňacie z Ile-de-France, rovnako ako parížske huby z Méréville. Miestne syry (Brie z Meaux, Melun alebo Coulommiers) súperia s fantastickými dezertami regiónu, ako sú Paríž-Brest (pečivo pralinka), chouquettes, alebo smotanové pusinky a farebné macarony. Všade je veľa výrobkou z mäty piepornej od Milly alebo čerešní z Montmorency. Môžete zájsť na tieto miestne špeciality na medzinárodný syrový a vínny ​​veľtrh v Coulommiers, v Národnom Ham Fair a Fleamarket, alebo na veľtrhu v Corbeil-Essonnes.

Kultúra, akcie, eventy hlavné mesto Európy je jedničkou aj v množstve akcií, ktoré tu prebiehajú po celý rok. vyše 700 podujatí, festivaly, koncerty, výstavy, performance, veľtrhy, športové akcie a ďalšie. Mesto neustále vystavuje moderné a súčasné umelecké diela, rovnako ako staroveké a klasické umenie v mnohých kultúrnych inštitúciách, od múzeí, galérií cez opery po divadelné scény. Vymenovať ich by znamenalo potrebu samostatnej stredne veľkej webstránky. Za spomienku však určite stoja niektoré z najväčších pravidelných udalostí Paríža: Tropical Carnival, Techno Parade, Gay Pride Parade, Nuit Blanche slávnosti. Ostatné festivaly, ako je Jazz à Saint-Germain-des-Prés festival, Foire Saint-Germain reprezentujú mestský Village-pocit. Početné akcie a hudobné festivaly dávajú Ile-de-France svoj ​​rytmus: Banlieues Bleues Festival, Solidays, Rock en Seine, a ďalšie. Ile-de-France má ponuku pre každého priaznivca kultúry, umenia, športu. Zažite vzrušenie zo špičkových športových podujatí: tenisový turnaj Roland Garros, cieľovú etapu Tour de France na Champs-Elysées, spoločenských udalostí: privítanie Nového roku pod Eifelovkou.

Či už máte záujem o šport, kultúru, jedlo alebo históriu, alebo ste shopaholic, fanúšik módy, súčasného dizajnu alebo osláv, Ile-de-France má pre každého niečo.


Korzika

Ostrov Korzika dovolenka pri mori.

Ostrov Korzika sa nachádza v Stredozemnom mori nad ostrovom Sardínia, približne 200 km pod Azúrovým pobrežím Francúzskej Riviéry. Rozlohou patrí Korzika k najväčším európskym ostrovom. V súčasnosti je rajom pre dovolenkárov smerujúcich k moru a hľadajúcich blízku exotiku a komfort. Korzické pobrežie meria vyše 1000 km, na ktorých sa striedajú všetky druhy pobrežia. Cap Corse, Lavezzi a veľké pláže (Ricanto, Ostriconi, Palombaggia, Santa Giuli ...), Porta a Girolata, nádherné útesy Calanches Piana (v zozname Unesco), môžete objaviť mnoho ďalších podôb pobrežia Korziky. Táto rôznorodá krajina je vhodná pre všetky dovolenkové činnosti: adrenalínová slávna GR 20 - trasa naprieč Korzikou zo severu na juh, prechádzky za objavenie púšti Agriates, na Castaggniccia, les Ospedale, rovnako tak zaujme golfová ponuka (vo Sperone), alebo vodné športy v prímorských destináciách.

Ajaccio hlavné mesto Korziky saa nachádza na západnom pobreží ostrova. Chránené zátokou je presýtené históriou a pirátskymi povesťami, dnes pôsobí dojmom prímorského letoviska s komplexným vybavením. Prírodný park Korziky pokrýva dve tretiny povrchu tohto regiónu, ktorý tvorí 5 prírodných rezervácií a morských parkov. Všetky prírodné krásy Korziky sú odhalené v tiesňave Restonica, v Monte Stello a Bonifacio Cliffs. Bonifacio Marina vás pozýva k plavbe a odpočinku na Stredozemnom mori.

Hornatý ostrov Korzika už dávno pred tým, než sa stala súčasťou Francúzska, bola hrdá na svoje žiarivé tradície, svetské zvyky, ktoré sú zapracované v piesňach, hudbe a ľudových tradíciách. Bonaparteho Národné múzeum v Ajaccio a Múzeum Korziky vysledovali históriu Korziky. Corte v srdci ostrova je civilným a náboženským dedičstvom ostrovanov. Bastia vás ohromí najväčším kostolom Saint-Jean-Baptiste cirkvi na Korzike, svojou originalitou prekvapí kúzlo románskeho kostola Muratovás. Grécky kostol Cargèse je budova, ktorá sa nachádza v srdci korzických tradícií. A mimoriadna krása obcí Sant'Antonino a Piana, alebo ostrovy Lavezzi, vám vezmú dych.

Korzická kuchyňa má svoj ​​vlastný, veľmi individuálny charakter. Rôzne údeniny (coppa, Lonza, prisuttu, figatellu) môžu byť doplnené polentou vyrobenou z gaštanovej múky alebo polievkou. Ryby a morské plody sú korenené miestnymi bylinkami, vrátane pamajoránu, majoránu a mäty. Brocciu, vyrobený zo srvátky z kozieho alebo ovčieho syra, venachese, orezzincu a Calenzana sú niektoré z typických syrov, ktoré pochádzajú z krajiny pastierov. Med je ďalším dôležitým produktom na Korzike. Iste oceníte kvalitu vína z oblastí Nielluccio, Vermentino a Sciaccarello. Korzika ponúka niektoré osviežujúce nápoje, skúste Orezza, Zilia alebo Saint-George, alebo si môžete vybrať Pastis alebo Cap Corse, zriedené ako aperitív.

Zábava na Korzike preskúmajte Korziku vlakom, ktorý spája Ajaccio s Calvi, via Bastia. Citadela v Calvi ožíva počas populárneho Calvi Jazz Festivalu a Festivalu polyfonického spevu. Na jeseň sa koná Festival vetra, ktorý fúka čerstvý vzduch cez mesto. Chytiť nejaké veľkolepé jachtárske preteky cez Stredomorie, napr. počas cisárskej regaty. V Ajaccio a Sartène sa koná Karneval Korziky, zaisťujúci slávnostnú a priateľskú atmosféru. Ostrov hôr a zázrakov, Korzika je očarujúce miesto, bez ohľadu na ročné obdobie.


Languedoc-Roussillon

Dovolenka Languedoc-Roussillon more, hory, história.

Languedoc-Roussillon sa nachádza na juhu Francúzska. Dovolenka pri mori jasne dominuje v ponuke tohto regiónu. Languedoc-Roussillon je krajina kontrastov, môže ponúknuť pobrežie a hory, živé mestá a púšte Causses, starobylú históriu a futuristickú architektúru. V prímorských letoviskách pozdĺž Languedoc je 220 ​​km dlhé pobrežie, ktoré láka návštevníkov k odpočinku - dovolenka pri mori, kde sa vyskytujú aj početné nudistické pláže. Urobte si cestu na Cevennes a preskúmajte oblasť pešo, na oslovi alebo parným vlakom. Vo východnej časti Pyrenejí sú lyžiarske strediská, v niektorých nájdete až 200 km zjazdoviek a výborné podmienky na lyžovanie. Objavte Tarn tiesňavy pomocou kajaku či na bicykli pozdĺž Canal du Midi, zastavíte na prehliadku zámkov Fonseranes. Trasu Domitian posiali staroveké rímske stavby od Pont du Gard.

Montpellier hlavné mesto juhofrancúzskej oblasti Languedoc-Roussillon Montpellier leží na polceste medzi Španielskom a Talianskom, len sedem kilometrov od Stredozemného mora, je jedným z miest, ktoré Francúzi milovali najviac. So svojimi úzkymi uličkami a námestiami, v svetle svojich medzinárodných festivalov a študentských slávností, Montpellier ponúka výnimočnú atmosféru a kvalitu života.

História sila náboženstva zanechala svoje stopy v Chartreuse z Villeneuve-lez-Avignon, Kings "Paláca Mallorca. Staré opevnené mesto v Carcassonne, v Arcibiskupský palác v Narbonne, katedrály Mende a Béziers. Tragický sága z hradov Peyrepertuse alebo Puilaurens. Majestátnosť vidieku Languedoc-Roussillon môžete obdivovať od Mont Aigoual Observatory. Louis Citadela postavená Vaubanom zabezpečovala pevnosť Salses. Ponorte sa do pokoja, ktorý prúdi od z kláštora Gellone, potom navštívte Montpellier.

Zážitok chutí ak chcete zistiť, ako sa moderné budovy v Antigone a susedstve dotýkajú s klasickým odkazom regiónu Languedoc-Roussillon skúste Gourmand. Ponúka najvyberanejšie morské plody mušle, ustríce a mušle z Bouzigues, rovnako ako Pélardon, Causses a syry. Na Malé koláče z Pézenas (malé pečivo plnené mäsom), rybí koláč z Sete, Picholine olivy, slávny cassoulet (fazuľa s bravčovým mäsom alebo kačícou) z Castelnaudary, v Catalans Rousquilles (cookies), ryža z Camargue, budú rajom pre Labužníka.

Víno a zábava vína Fitou, Corbières, Muscat Lunel, Côtes du Roussillon sú perfektným doplnkom k dobrému jedlu, vína najlepších-kvalít. Dovolenka osláv zberu úrody a festivaly v Nimes alebo Festu ponúkajú silný zážitok ducha Languedockého obyvateľstva. Festival Carcassonne, festival Nîmes a hudobné noci Uzes končia leto na Stredomorí. Jazdecké udalosti, majstrovstvá Pétanque Roussillon vztýčia vlajku pre šport. Priestor pre komediantov ponúka medzinárodný festival Noir Novels ukazuje prínos hercov pre umenie a kultúru.


Limousin

Pokojná dovolenka v Limousin.

Limousin je útočiskom mieru a pokoja, nekonečne zelené, plné riek a jazier. Tu sa ponoríte do príjemného sveta farieb, rôznych typov krajiny, kultúr, miest a obcí. Ak raz navštívite Limousin, budete snívať o návrate. Región sa nachádza v centrálnej časti Francúzska

Limoges hlavné mesto regiónu Limousin, omráči návštevníkov jedinečným porcelánom a jeho zdobením. Centrum oblasti Haute-Vienne v regióne Limousin leží na brehu rieky Vienne. Mesto je preslávené predovšetkým pre svetoznámy porcelán a jeho sklovinu a farebné sklo. Mesto umenia a histórie, Limoges vyzdvihujú tiež architektonické skvosty a neobvyklé pamiatky, vrátane cintorína, ktorý je jedinečný v Európe, početné parky a záhrady. Pútnická cesta do Santiago de Compostela z Vézelay v Burgundsku prechádza cez mesto Limoges.

V srdci Central Massif Navštívte Limousin a objavte krajinu posiatu horami, údoliami a jazerami v samotnom srdci Central Massif. Aby ste ochutnali čo najviac z prírody v údolí Dordogne, nezabudnite na Millevaches Regionálny prírodný park a Périgord-Limousin Regionálny prírodný park. Limousin je perfektnou kombináciou umenia a prírody: Crozant, v údolí Creuse, bol veľkou výzvou pre impresionistov. Čas sa zdá byť pozastavené pri jazere Vassiviere, zelenajúce sa oblasti v juhozápadnej a Medzinárodné centrum pre umenie vidieka na Vassiviere ponúka nepreberné množstvo aktivít. Correze vyniká vďaka svojej gastronómii, Creuse je úchvatná divočina.

Ohromujúce dedičstvo V Limousin je k videniu náboženské umenie pozdĺž Camino de Santiago de Compostela, Via Lemovicensis patrí do európskeho kultúrneho itinerára. Urobte si potulky od Crozant do La Souterraine, cez Benevent-l'Abbaye, pozrite na katedrálu v Limoges, Solignac a ďalšie pamiatky. Nenechajte si ujsť Saint-Pierre cirkev v Collonges-la-Rouge (ružová dedina), jednu z najkrajších dedín vo Francúzsku. Uzerche, Beaulieu a Solignac požehnané, oslnivé románske kostoly. Hrady a zámky sú tiež súčasťou dedičstva Limousin. Val hrad na brehu jazera, hrad Boussac (George Sand), rovnako ako hrad Pompadour (ktorý je hostiteľom "Grande Semaine de Pompadour" jazdeckých pretekov). Neďaleko od týchto kultúrnych pamiatok sa nachádza veľmi symbolické miesto - trosky dediny Oradour-sur-Glane ako pamätník na vojnu.

Chutné špeciality Spisovateľ Antoine Blondin hovorieval: "... v Limousin nemáme žiadny kaviár, ale máme gaštany." Gaštany sú v Limousin jednou zo základných potravín (aj emblém Limousin obsahuje gaštanový list). Používajú sa na výrobu jedla, ako sú Boudin aux châtaignes (jelito s gaštanov), tiež do šalátov a múčnikov. Medzi ďalšie špeciality patria vlašské orechy, jablká, bobule (jahody, maliny a čučoriedky), hríbiky a kvalitné miestne mäsa: jahňacie, cul noir bravčové a hydina, ktoré možno všetky nájsť na miestnych trhoch. Miestne kravy sú známe pre ich chutné hovädzie, ochutnajte počas festivalu Limousin hovädzie show. Gurmáni môžu hodovať na clafoutis a lieskové torty zapiť jablčným muštom. Doprajte si limosinske chute gaštanov, orechov a ovocných destilátov.

Aktivity v Limousin Limoges je mesto umenia a histórie, navštívte Adrien Dubouche Národné múzeum porcelánu (viac ako 10.000 kusov porcelánu z celého sveta). Vo vyhlásenom múzeu výtvarných umení je súbor diel od 12. storočia po súčasnosť. Jean Lurcy Center v Aubusson je venovaný Tapestry (kultúrneho dedičstvo Unesco). Dve významné udalosti sa konajú každý rok v Brive je druhý najväčší knižný veľtrh (parížsky knižný veľtrh je prvý) vo Francúzsku, druhým podujatím je Vézère - festival vážnej hudby. Festival Bellac predvedie šikovný mix divadla a jazzu.


Lotrinsko

Dovolenka v Lotrinsku - história, umenie, mestá, relax.

Lotrinsko sa nachádza na severovýchode Francúzska v nemeckom pohraničí. Región Lotrinsko ponúka pôsobivé bohatstvo histórie, kultúry, architektúry, prekrásnej prírody a slávnych miest. Z jeho skvostov spomeňme kráľovské námestie v Nancy, tvorbu majstra šerosvitu - miestneho maliara Georgesa de La Tour, lotrinské Versailles - Château Lunéville, renesančný Bar-le Duc, hradby a katedrálu v Toul, mestečko Epinal s bazilikou Saint Maurice, narcisy v okolí jazera Gérardmer.

Metz hlavné mesto regiónu Lotrinsko leží na sútoku riek Mosela a Seille. Prívetivé a šarmentné mesto svetiel je známe vďaka gotickej katedrále Saint-Etienne, na ktorej výzdobe sa podieľali H. Munster, Thiébault z Lixheimu, Valentin Bousch, Jacques Villon a Marc Chagall. Vytráže o rozlohe 6500 m2 dali katerdále príznačné pomenovanie "Boží lampáš". V noci na ňu svieti 13000 svetiel. Miestne parky a cesty pozdĺž hradieb poskytujú vyše 30 km chodníkov na prechádzky, ktoré odhaľujú ďalšie dedičstvá histórie a kultúry. Mnohé sa nachádzajú v nepriehľadnuteľnom múzeu Centre Pompidou Metz, ktoré je dielom modernej architektúry a predstavuje diela moderného umenia, alebo Múzeu La Cour d'Or, kde sa nachádzajú rôzne expozície. V blízkom okolí Metz sa nachádza 5 golfových klubov.

Zdroj energie pre telo i ducha Lotrinsko patrí medzi kvetinové regióny Francúzska, bohato zalesnené oblasti sú zdrojom kvalitných liečivých a minerálnych vôd. Tri regionálne prírodné parky s množstvom jazier ponúkajú celoročnú príležitosť na ozdravné pobyty, alebo najrôznejšie aktivity (rybárčenie, vodné športy, turistika, v zime lyžovanie) i oddych. Lotrinsko je zdrojom energie pre telo i ducha. Bohatý vodný fond umožnil rozvoj kúpeľníctva. Kúpeľné mestá Amnéville, Bains-les-Bains, Contrexeville, Plombieres-les-Bains, Vittel a ich blahobyt prospejú vášmu zdraviu.

Autentická gastronómia Lotrinska ponúka na ochutnanie mirabelky, snehové pusinky, muffiny, sladké buchtičky madeleine, makronky, bábovku baba au rhum a ďalšie sladkosti, alebo preslávený lotrinský slaný koláč quiche. Vyskúšajte "Table de Rabelais", gastronomické "art de vivre" v hlavnom meste Metz. Za ochutnávku stoja aj miestne vína, ako Gris Toul, Moselle a Côtes de Meuse.

Párty v Lotrinsku kladie dôraz na veľkú show. Tadičná dovolenka počas sviatku svätého Mikuláša v decembri je rovnako veľkolepá, ako hlavné festivaly v regióne, ktorými sú renesančný festival v Bar-le-Duc v júli, hudobný Nancy Jazz v októbri a medzinárodný festival fantastického filmu v Gérardmer. Pre rodiny s deťmi je venovaný zábavný park Walygator rovnako ako Zoo Amnéville a lyžiarsky areál Snowhall v zimnom období.


Midi-Pyrénées

Dovolenka Midi-Pyrénées - dovolenka plná slnka a farieb v podhorí Pyrenejí

Hornatý región Midi-Pyrénées má rozlohu vyše 45.000 km2, čo robí z neho najväčší francúzsky región. Nachádza sa na juhu krajiny v španielskom pohraničí, kde sa týči pohorie Pyreneje. Ponuka pre cestovateľov je bohatá, od nádhernej prírody cez mestá po skvosty čias minulých. Objavovanie na celé prázdniny, alebo len na víkend. Pyšné, pokojné a tienisté brehy Canala du Midi, ktorý je zaradený na zoznam svetového dedičstva Unesco, podtrhne divoká krajina Aubrac. Trúfalejší splavia na kanoe tiesňavy rieky Tarn, alebo si doprajú vzrušujúci paragliding nad Viaduktom v Millau.

Milovníci hôr môžu načerpať silu v Pyrenejách, vyšplhať sa na najvyšší vrchol Pico de Aneto 3.404 m pokrytý ľadom, alebo vrchol Pic du Midi de Bigorre 2.872 m, jeden z 24 divov Midi-Pyrénées, ku ktorým patria napríklad hrad Rocamadour, umelý vodný kanál spájajúci Atlantik a Stredozemné more - Canal des Deux Mers alebo dediny Cordes-sur-ciel a Saint-Cirq-Lapopie.

Svätojakubskú cestu lemuje množstvo významných cirkevných budov: katedrála Sainte-Marie v Saint-Bertrand-de-Comminges, opátstvo Sainte-Foy v Conques, bazilika Svätého Saturnina v Toulouse alebo tiež katedrála Svätej Cecílie v Albi. Zbožnosť súčasnosti je viditeľná v plných Lurdách, najmä okolo baziliky Notre-Dame-du-Rosaire aj vnútri. Hrady Montségur, Foix alebo Templárske mesto Couvertoirade rozprávajú ďalšie kapitoly z histórie Midi-Pyrénées.

Toulouse je hlavné mesto regiónu, divoké a sýte históriou patrí do štvorky najväčších (Paríž, Marseille, Lyon, Toulouse), ale zároveň aj najpríjemnejších miest vo Francúzsku. Mesto známe ako "La Ville Rose" vďaka ružovkastej farbe tehál, ktoré tvoria veľkú časť staršej architektúry. Miestny rugbyový tím je jedným z najúspešnejších v Európe. Zaujímavá je aj miestna kuchyňa, kultúrna scéna, toulouská univerzita, ktorá napĺňa mesto mladistvým duchom. Napriek prítomnosti najnovších technológií sa Toulouse stále zakladá na svojej minulosti s šarmom dláždených uličiek a vežami početných meštianskych domov siahajúcich do doby najväčšej slávy.

Krásne veľké námestie Place du Capitole v Toulouse má neprehliadnuteľnú starú radnicu a divadelný komplex z mramoru. Basilique Saint-Sernin (bazilika svätého Saturnina) je príkladom románskej architektúry, kultúrne dedičstvo zapísané v zozname Unesco. Preslávené ružové tehly údajne pochádzajú z bahna rieky Garonne, ktorá tečie západnou časťou mesta. V Toulouse začína spomínaný dopravný Canal du Midi, ktorý vedie na východ až do Stredozemného mora a meria vyše 200 km. Smerom na západ do Bordeaux a ďalej do Atlantiku vedie popri rieke Garone vodný kanál dlhý 240km. Canal des Deux Mers tak meria približne 450 km. Mesto Toulouse je tak významným prístavom a lodnou križovatkou, i keď leží hlboko vo vnútrozemí.

Space Museum zamerané na letecký a kozmický výzkum a súvisiace technológie prezentuje najnovšie poznatky vedy a techniky. V Toulouse sídli obrovská letecká fabrika Airbus Factory, ktorá spoločne s kozmickým múzeom stavia protiklad k histórii. Počas návštevy mesta sa oplatí ochutnať miestnu špecialitu cassoulet (kačka, klobáska, údené, fazule) a zapiť ju pohárom tunajšieho vína Cahors.

Kulinárske špeciality - región Midi-Pyrénées v sebe spája radosť z poznávania a pôžitok pri stole. Gurmáni ocenia dôkazy gastronomických tradícií, ako sú stredoveký hypocras (aperitív) z Ariège a výrobu syra v pivniciach v Roquefort. Rovnako ako na celom juhozápade aj v Midi-Pyrénées sú jedálničky obohatené o hydinové špeciality, ako sú foies gras, kačacie prsia alebo nakladaná kačica. Ešte typickejšie jedlá v Midi-Pyrénées sú tarbaiská fazuľa, pyrenejské jahňacie alebo zmes syra a zemiakov (aligot) a horalská polievka z kapusty, mäsa a fazule (Garbure).

Pyrenejské syry z kravského alebo ovčieho mlieka ale tiež sladké pečivo, ako napríklad špeciálne koláče croustade, pastis a fouace alebo koláč z kysnutého cesta pečený na ražn, sa výborne hodia k vínam Jurançon, Gaillac, Cahors alebo k vínu z Madiran či Armagnacu.

Zábava S rodinou sa vydajte po stopách starobylej histórie do parku Préhistologia, alebo sa pozrite smerom do budúcnosti v technologickom múzeu Cité de L'Espace v Toulouse. Divy prírody môžete obdivovať v Micropolis, meste hmyzu, v jaskyniach v Bétharram a v Gouffre de Padirac.

Región Midi Pyrénées, kráľovstvo rugby, je otvorený aj ďalším športovým disciplínam a hostí Svetové majstrovstvá pétanque v Millau, polmaratónu v Toulouse a medzinárodné dostihové preteky. Akcia ako Montgolfiades de Rocamadour alebo Interkontinentálny festival ohňostrojov zaplnia nebo nad Midi Pyrénées farbami. Akcia Elektronické siesty oznamuje začiatok leta v Toulouse, rovnako ako prelúdia akcie Jazz in Marciac, Cahors Blues Festival alebo Festival jazzu v Montaubane.


Nord-Pas-de-Calais

Dovolenka Nord-Pas-de-Calais - správne riešenie pre potreby kultúrneho vyžitia

Najsevernejší región Francúzska sa nachádza v Belgickom pohraničí, má rozlohu 12.414 km2 a približne 4 mil. obyvateľov. Hlavné mesto je Lille. Z mesta Calais vedie pod Lamanšským prielivom Eurotunel do Folkestone. Mestá v Nord-Pas-de-Calais sú preslávené krásou architektúry, ktorú môžete obdivovať od Veľkého námestia v Arrasu po katedrálu Notre-Dame de Grâce v Cambrai, od Starej burzy v Lille po Stredovekú vežu v Béthune, od Stredovekej veže v Arrasu po súsošie Mešťania z Calais.

Vďaka päťdesiatke múzeí je región Nord-Pas-de-Calais nazývaný tiež "krajina múzeí". Dejiny utvárali Nord-Pas-de-Calais ako kraj priemyslu a remesiel, čo je dobre vidieť v Historickom baníckom centre, Múzeu umenia a priemyslu v Roubaix a v Medzinárodnom mestečku čipky a módy v Calais.

Na bývalej frontovej línii boli vybudované štyri "Cesty pamäti" (chemins de mémoire), na ktorých môžeme pochopiť najdôležitejšie okamihy svetovej a európskej histórie a vzdať poctu mužom a ženám, ktorí dnes v týchto miestach odpočívajú.

Lille sa po stáročia rozvíjalo okolo rieky Deule. Hlavné mesto regiónu sa nachádza na Flámske rovine. Bolo vystavené početným politickým a kultúrnym vplyvom, ktoré sú ešte zreteľné na stenách starých pamiatok, mestá s takou architektonickou rôznorodosťou sú ojedinelé. Z Flámska do Francúzska cez Burgundsko a Španielsko ... Lille sa stalo eklektickým mestom, bohatým v dobe minulej tak aj dnes. Najprv obchodné, potom priemyselné mesto je dnes mestom služieb, podnikania a turizmu. Všetko vďaka jedinečnej polohe a dopravným prostriedkom (TGV, Eurostar, Thalys, cestná sieť, letiská ...), ktoré ho usadzujú do stredu Európy a do blízkosti Paríža, Bruselu, Londýna, Amsterdamu. Kultúra je samozrejme tiež cieľom aktivít mesta: Palác krásnych umení a Lille 3000 patrí medzi najvýznamnejšie. Cez Lille vedie tiež trasa známej Tour de France.

Rozmanitá krajina - krivka pahorkatín Flámska a Artois končí na opálovom pobreží, plážach lemovaných skaliskami, ktoré sa otvárajú smerom k brehom La Manche. Kúpeľné mestečká (Berck-sur-Mer, Le Touquet-Paris-Plage alebo Malo) v sebe spájajú potešenie z pláže, vzrušenie z kasín i radosti z vodných športov. Chránené krajinné územie medzi dvoma mysmi (Grand Site des Deux Caps), ktoré zaberá 23 km zo 120 km pobrežia, poskytuje krajinné výhľady, ktoré sa menia podľa dopadajúceho svetla.

Roviny Cambrésis prechádzajú na východe v háje a lesíky Thiérache a Hainaut. Regionálny prírodný park Avesnois, Park opálových mysov a bažín a Park Scarpe-Escaut ponúkajú 3.500 km turistických ciest.

Kuchyňa s prvkami Flámska a Picardie kuchyňa Nord-Pas-de-Calais prijala typické potraviny, ako je napríklad čakanka (Chicony). Pre hlavné jedlo je na výber sladkokyslý hovädzí guláš na pive (carbonade Flamand), králik na slivkách alebo huspenina z teľacieho, hydinového a králičieho mäsa (Potjevleesch). K jedlu sa pije pivo varená v malých pivovaroch a pálenky, ako je napríklad borovička. Syry zastúpené najmä Vieux-Lille a prekvapivo Maroilles (jediný v Nord-Pas-de-Calais, ktorý má označenie AOC) sa tiež degustujú flámskym spôsobom. Preslávené mušle "moules-frites" sa jedia rukami spolu s dymiacim tanierom hranolčekov.

Kam vyraziť v Nord-Pas-de-Calais vo voľnom čase urobia zábavné parky a zoologické záhrady radosť najmä rodinám, napríklad Nausicaa, najväčšie akvárium v ​​celom regióne. Milovníci cyklistiky budú zápoliť na ceste Paris-Roubaix a obloha sa prežiari farbami pri akciách balónov Montgolfiades v Lille a na Medzinárodnom stretnutí šarkanov v Berck-sur-Mer. Svieži vzduch sa dostane k slovu aj pri zvuku akordeónov na Festivale vo Wazemmes a pri severných karnevaloch, z ktorých je najdôležitejší ten v Dunkerque. na blšom trhu v Lille a na blšom trhu s umeleckými predmetmi v Braderie Roubaix sa dajú urobiť dobré nákupy.


Normandia

Dovolenka Normandia - história, zábava, príroda

Severné regióny Horná a Dolná Normandia sa často z praktických dôvodov spájajú do jedného celku. Majú mnoho spoločného. Pri objavovaní tejto jedinečnej časti Francúzska sa oddajte sa kúzlu hradného komplexu Mont-Saint-Michel týčiaceho sa z mora do výšky. Pripomeňte si, že na plážach Normandie sa odohrávali najväčšie udalosti svetovej histórie 6. júna 1944. Obdivujte kúzlo Normandie, ktorej krajina sa ničomu nepodobá a ktorej kultúrne dedičstvo je naozaj výnimočné. Veľkorysá, inšpiratívna, historická, prírodná a morská, taká Normandia vám otvára svoju náruč.

Caen je hlavné mesto Dolnej Normandie, ktorá má 17 568 km² a takmer 1,5 mil obyvateľov.

Rouen je hlavným mestom Hornej Normandie, regiónu s rozlohou 12 317 km² a vyše 1,8 mil obyvateľmi.

Pestrá krajina Alabastrové pobrežné skaliská prudko padajú na kamienkovej pláže alebo priamo do mora, napríklad útesy Etretat blízkosti malebných prístavov, akým je Fécamp, v ktorom sa nachádza malebný Benediktínsky palác. V kanáli La Manche, pozdĺž polostrova Cotentin, sa striedajú močiare, vresoviská a útesy až k dobre známemu kláštoru Mont Saint Michel. V Orne, blízko Alencon, sa môžete venovať prírodné turistike v Regionálnom prírodnom parku Normandie-Maine a v Regionálnom prírodnom parku Perche.

Bohaté kultúrne a historické dedičstvo Kultúrne dedičstvo nezostáva pozadu. História je prítomná predovšetkým v Rouene, kde vás stredoveké domy zavedú do doby Johanky z Arku. Mesto Le Havre, veľký námorný obchodný prístav, ktorý rekonštruoval po druhej svetovej vojne Auguste Perret, je zapísané na zozname svetového dedičstva Unesco. Ženské opátstvo v Caen je dodnes dôkazom lásky Viliama Dobyvateľa a kráľovnej Matildy. Ich príbeh sa odohrával počas storočnej vojny a dnes o ňom rozprávajú Tapisérie z Bayeux.

Dolná Normandia, ktorá je obzvlášť hlboko zasiahnutá druhou svetovou vojnou, je miestom skutočných vojenských pútí. Týka sa to najmä akcie D-Day Festival Normandy. Memoriál v Caen, Múzeum Dňa D a múzeum - pamätník na Omaha Beach sú hlavné miesta, kam sa návštevníci schádzajú. Horná Normandia je krajina zasvätená impresionistom. Vydajte sa po stopách Clauda Moneta z Múzea impresionizmu v Giverny, do Nadácie Clauda Moneta, alebo do katedrály Panny Márie v Rouene, ktorú umelec namaľoval na tridsiatich plátnach.

Kraj gurmánov Pre milovníkov dobrého jedla je Normandia rozhodne správnou gurmánskou destináciou. Výrobky z regiónu Haute-Normandie sa predvádzajú na Sviatku brucha (fête du Ventre) v Rouene. Na brehoch La Manche sa v mori lovia vynikajúce lahôdky (svätojakubské mušle, ustrice z Cotentin). V Dieppe ochutnajte haringy, čerstvo ulovené a vyprážané na barbecue pri Sviatku haringov. Smotana je najdôležitejšia omáčka v normandských jedlách, od normandského odrezku po mušle na normandský spôsob.

Potešte sa vidieckymi chuťami: jaterničky z Vire, maslo z Normandie, syry z regiónu Auge (camembert, Pont-l'Évêque alebo Neufchâtel), držky z Caen ... V sadoch plných jabĺk sa zrodili ďalšie miestne špeciality, ktorým vládne normandský koláč, cidre a Calvados, pôvodom zo slávnej Trou Normand. Na dezert vyskúšajte ryžový nákyp (teurgoule), zastavte sa v Chocolatriu alebo v Normandie Caramels.

Normandia žije celý rok V Coutances sa jazz ozýva pod jabloňami. Evreux balansuje medzi rockom a jazzom, od Festivalu rocku vo všetkých podobách po Festival l'Oreille du cyclone. V celom regióne sa v priebehu festivalu Jeseň v Normandii dostáva na scénu divadlo, hudba a tanec. Tvorivosť bez hraníc panuje aj na Bienále súčasného umenia v Havre a na Festivale Viva Cité blízkosti Rouene. Herecké hviezdy defilujú na doskách, ktoré znamenajú svet, v Deauville pri Festivale amerického filmu.

Ďaleko od lesku slávy sú tipy na rodinné výlety v Normandii. Zoologická záhrada v Clères, Záhrada lesov v Moutiers alebo Zoo v Cerza, jedna z najkrajších zoologických záhrad vo Francúzsku, alebo Parc Festyland, ktorý očarí malých aj veľkých. Cherbourg je Cité de la Mer, ktoré pozýva na interaktívne poznávanie oceánov.


Pays-de-la-Loire

Dovolenka Pays-de-la-Loire - zámky na Loire, more, kultúra, zábava, jedlo

Pays de la Loire obsahuje už vo svojom názve samotnú podstatu tejto časti krajiny, ktorý fascinoval toľko ľudí. Jediný francúzsky región, ktorý si hovorí "pays - krajina", región spájajúci krajinu a tradície primknuté k meandrom legendárnej rieky Loiry. Región Pays-de-la-Loire patrí rozlohou 32 082 km² a počtom obyvateľov 3,7 mil. k stredne veľkým vo Francúzsku.

Nantes je hlavným mestom regiónu Pays-de-la-Loire, ktorý má rozlohu 32 082 km² s počtom obyvateľov 3,7 mil. Nenechajte si újsť: Peší okruh Cesty po Nantes (Voyage à Nantes) okružná trasa mestom s dĺžkou 8,5 km, vedúca od stanice SNCF až k západnému cípe Nanteského ostrova. Katedrála sv. Petra a sv. Pavla. Zámok vojvodov z Bretónska je posledný zo zámkov na Loire pred oceánom. Bretónska veža zo 70. rokov je oporným bodom, dosahuje výšku 144 metrov. Opera Graslin neoklasicistická stavba. La Cigale sú moderné pivné reštaurácie v štýle 19. storočia. Pasáž Pommeraye je skutočným potešením vystúpiť schody tejto obchodnej galérie z XIX. storočia. Pamätník na zrušenie otrokárstva. Stroje na ostrove a kolotoč morského sveta pripomína časy Julesa Verna, Leonarda da Vinciho. Nanteský ostrov od najvýznamnejších architektov. Trentemoult je bývalá rybárska dedinka, odkiaľ je jeden z najkrajších výhľadov na Nantes. Erdre nazval François II. najkrajšou riekou Francúzska.

Rieka Loire je zapísaná na zozname svetového dedičstva Unesco, môžete ju objavovať na bicykli - okruh pomenovaný Loira na bicykli (La Loire à vélo) ponúka trasy v dĺžke 800 kilometrov, z ktorých 2/3 sledujú tok rieky. Chodník prechádzajúci 6 departementov, z ktorých dva sú na území Pays de la Loire, je nekonečnou prehliadkou hradov a zámkov: Opátstvo Fontevraud, jazdecká škola Cadre Noir a Zámok Saumur si žiadne zo svojich tajomstiev nenechajú pre seba. A nesmieme zabudnúť na Zámok vojvodov z Bretónska v Nantes, Zámok v Angers a tiež Zámok Montsoreau, ktoré vám budú rozprávať históriu celej oblasti .. Región vhodný pre vodné a kúpeľné radovánky

Dovolenka Pays de la Loire, to je napríklad 450 kilometrov pobrežia na severo-západe krajiny, ktoré je lemované kúpeľnými mestečkami a plážami s jemným pieskom, ako je napríklad Saint-Jean-de-Monts. Rekreačné prístavy prichádzajú s ponukou vodných a kúpeľných radovánok. Môžete si tiež dopriať blahodárnych účinkov mora pri dlhšom pobyte alebo napríklad len počas jediného dňa na thalasoterapiou v Alliance Resort Hôtel Thalasso & Spa v Pornic alebo v Royal Thalasso Barrière v La Baule.

Za ešte väčšou exotikou sa vydajte na ostrov Yeu, ktorý je vhodný pre cyklistiku, ostrov Noirmoutier vám bude rozprávať pútavú históriu bieleho zlata a saliny na polostrove Guérade zaradené medzi 100 kulinársky najzaujímavejších miest sú skutočnou "morskou lúkou", na ktorej robotníci doteraz pracujú pôvodným spôsobom.

Kulinárske špeciality medzi zemou a morom Pestrosť prostredia je zárukou pestrosti chutí, ide o nekonečný dialóg medzi pevninou a morom. Na pobreží potešia gurmánov morské plody a kôrovce, od oblých ustríc z Vendée pri Atlantiku po sardinky zo Saint-Gilles-Croix-de-Vie. A na pevnine sa zase podávajú sladkovodné ryby, ktoré sa pripravujú v omáčke z bieleho masla. Oškvarky rillettes z Mans s bôčikom (bravčové mäso vyprážané vo vlastnej masti) z Angers, alebo teľacie stehno po angevinesku a ďalšie masové a údenárske špeciality, ku ktorým sa podáva Bonnot (skoré zemiaky) a mogette (fazuľa).

Keď príde čas na syr, ochutnajte Curé nantais alebo crémet. Koláč z Nantes a cukríky berlingot alebo želé z Anjou, jablčná dreň s Cidre (Pomme), brioška z Vendée, cukríky niniches, sušienky Petit Beurre Lu alebo sušienky petits Sables sú favoritmi všetkých milovníkov sladkého.

V regáli s alkoholickými nápojmi budete mať na výber medzi Muscade, vínami z Anjou, Touraine a zo Saumur, likérom pommeau du Maine, Cointreau a vínami z Vendée.

Rregionálne tradície vo voľnom čase sa môžete pobaviť v mestách: víriace Nantes, pohodové Angers a kúzelné Le Mans so svojou "Nocou chiméry", jeden z najväčších kláštorných komplexov v Európe Opátstvo Fontevraud. Veľtrh v Le Mans, karnevaly v Nantes a v Cholet vám predstaví regionálne tradície. Súťaž všestrannej spôsobilosti v Saumur v Cadre Noir, národnej jazdeckej škole, alebo Parkúrové skákanie -Jumping international v Nantes poteší všetkých milovníkov koní, a 24 hodín v Le Mans naopak milovníkov rýchlych strojov. Akcia Vendée Globe ukazuje, ako silné sú väzby medzi regiónom a morom, a Medzinárodný filmový festival v La Roche-sur-Yon alebo Festival v Anjou sú zase dôkazom vzťahov medzi kultúrou a umením.

S históriou sa môžete stretnúť v Parku Puy du Fou. Ďalšími tipy pre rodinné výlety sú Escal'Atlantic, Archa prírody, Océarium v ​​Croisic a safari Divoká planéta.


Pikardia

Dovolenka Pikardia ____________________

Dôvody prečo navštíviť región Picardia sú jednoduché, stačí ak si prajete utiecť do nepoškvrnenej prírody hneď za humnami, ak sa radi zoznámite s históriou plnou emócií, ak si myslíte, že stretnutia sú rovnako dôležité ako miesta, kam cestujeme, ak očakávate prirodzenú priateľskosť, tak Pikardia vás chytí za srdce. Rozlohou 19 400 km² a počtom obyvateľov necelé 2 mil. patrí Pikardia k menším regiónom a dovolenkovým destináciam Francúzska.

Picardia, krajina veľkého formátuPicardia, ktorá je kolískou kráľovských dynastií, vykreslí vašu dovolenku v modrých farbách pobrežia a v zeleni údolí, bažín a lesov severného Francúzska. Zátoka Baie de Somme ponúka najrôznejšie outdoorové aktivity, napr. kajak, vozíky s kitom, pešie vychádzky a jazdenie na koni alebo na bicykli.

Pikardia poteší všetkých milovníkov ornitológie aj rozsiahlej nedotknutej prírody v Dome vtákov v Baie de Somme alebo v ornitologickom parku Marquenterre. Botanika poteší mnoho záhrad a významných parkov, z ktorých sú najzaujímavejšie Záhrady vo Valloires. Milovníci umenia sa zase môžu pokochať vypchatými zvieratami, keramikou alebo tvorbou zamatu - gufrováním.

Región prestúpený históriou Pikardia má veľké množstvo sakrálnych pamiatok, medzi ktorými vyniká najmä Katedrála Panny Márie v Senlis, katedrála v Beauvais, opátstvo Saint-Michel-en-Thiérache a bazilika Svätého Quentina. Medzinárodný festival živej histórie je dôkazom, ako veľa stôp tu zanechal stredovek. Seigneuriales - stredoveké trhy a slávnosti v Coucy s rozprávkovým hradom, Sviatky v Bouffon, Stredoveké slávnosti v Laon a Stredoveký sviatok v Eaucourt oživujú stredovekú atmosféru. Ani Stredoveké centrum v Lucheux nezostáva pozadu. Hrady v Pierrefonds a v Condé a Informačné a vyučovacie centrum v Thiepval ponúkajú ďalšie kúsky pikardskej histórie.

Pamiatky z prvej svetovej vojny 1914-1918 Stopy smutnej histórie prvej svetovej vojny sú v Pikardii dodnes dobre viditeľné. Je možné navštíviť početné historické a pamätné miesta, napr. informačné a vyučovacie centrum v Thiepval, pamätník a Národné austrálske múzeum vo Villers-Bretonneux, pamätník a juhoafrické múzeum v Longueval, Pozières (britský cintorín a austrálsky pamätník), múzeum Somme 1916 v Albert, pamätník padlým vojakom z kanadskej provincie Newfoundland v Beaumont Hamel, čínsky cintorín v Nolette (neďaleko Abbeville), la Caverne du Dragon a múzeum Chemin des Dames v Oulches-la-Vallée-Foulon, Le Fort de Condé v údolí rieky Aisne, pamätník Côte 204 v Château-Thierry, americké vojenské cintoríny v Seringes-et-Nesles, Belleau a Bony, múzeum francúzsko-americkej spolupráce v Blérancourt.

Veľkorysá kuchyňa Stoly v Pikardii sú práve tak bohaté, ako sú Pikarďania pohostinní. Vyskúšajte zapekané palacinky po pikardsky, kačacie paštéty v krustičke, králik na slivkách, úhory, mušle. Na zozname gastronomických špecialít sú tiež karbonátky pánov z Coucy zo Soissonnais, dusená bravčová roláda (caghuse) a cassoulet z fazule zo Soissons (soissoulet).

A keď príde čas na dezert alebo na desiatu, sú tu ďalšie pokušenie: koláč z Compiègne, čokoládové a grilážové bonbóny (picantiny), makrónky a ohýbané čokoládové piškóty z Amiens alebo mliečna marmeláda (raffolait) ... Kam zájsť v Pikardii

Čo sa týka zábavy, musíme spomenúť veľké dostihy Cena Diany a Cena Jockey-Clubu Chantilly. Dni ruží v Opátstvo Chaalis a Ohnivé noci na zámku v Chantilly obohatí pobyt v Pikardii o výbuchy farieb. Farby, ktoré pripomínajú tie, ktoré zdobili katedrály, sa na katedrále Panny Márie v Amiens objavia vďaka svetlu a zvuku po niekoľko týždňov v roku. Znovu objavená história jednej galskej dediny ožíva v Asterixova parku. V tomto parku sa môžete podeliť o svoje zážitky s rodinou alebo s priateľmi rovnako ako v niektorom ďalšom, medzi ktoré patrí napríklad More piesku v Samara alebo zábavný park Saint-Paul.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency