Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Andorra lyžovanie
lyžovanie
 
Oficiálny názov: Andorrské kniežatstvo
Správne členenie: 7 okrskov
Politický systém:parlamentné kniežatstvo
Hlavné mesto:Andorra la Vella
Rozloha v km2:468
Obyvateľstvo:84 500 (hustota 180 os. / km2)
Jazyk:katalánčina, francúzština, španielčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Francúzsko, Španielsko
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: • dovolenka Andorra
 • lastminute Andorra
 • hotely Andorra
 • letenky Andorra
 • doprava Andorra
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ANDORRAMalé horské strediská a obchody bez cla sú hlavným zdrojom príjmov tejto malej krajiny ležiacej na hranici medzi Francúzskom a Španielskom vysoko v horskom masíve Pyreneje.

Na horskom hrebeni východných Pyrenejí leží medzi Francúzskom a Španielskom miniatúrny štát Andorra, ktorý bol donedávna spravovaný spôsobom z čias feudalizmu. Podľa tradície udelil krajine nezávislosť prvý cisár Svätej ríše rímskej Karol Veľký a to ako odmenu za pomoc ktorú mu poskytli v boji proti Maurom.

Roku 1278 sa krajina stala kniežatstvom, pretože o moc sa delil francúzsky gróf z Foix a španielsky biskup zo Seo de Urgel. Pozostatkom tohto usporiadania bola spoločná vláda francúzskeho a španielskeho guvernéra. Andorra mala za povinnosť odvádzať feudálne dávky raz za dva roky do Francúzska a v ostatných rokoch do Španielska.

Aj keď je dnes Andorra nezávislá, spoluvládcovia si zachovali titul hlavy štátu. Miestna generálna rada údolia má legislatívnu moc a skladá sa z 28 členov, ktorí sú volení všetkými občanmi staršími 18 rokov. V minulosti, kým sa stala Andorra parlamentným spolukniežatstvom, mali volebné právo iba Andorrania druhej a tretej generácie starší ako 21 rokov. Správa krajiny bola v rukách hláv starobylých rodín.

Politické strany sú teraz podľa ústavy legálne, veľký vplyv si ale stále udržiavajú staré rodinné zväzky. Volebné právo však majú iba rodilí Andorrania, ktorí tvoria asi pätinu obyvateľstva.

Cestovný ruch, lyžovanie a obchody bez cla


Krajina sa rozkladá na vysokohorských údoliach vyhĺbených ľadovcami a odvodňovaných prítokmi rieky Balira, ktorá sa v Španielsku vlieva do rieky Segre. Vrcholy andorrských hôr dosahujú výšky 2.900 m. Vysokohorská krajina je nádherná a turisticky príťažlivá. Na sneh bohaté zimy a mierne slnečné letá sú ďalším magnetom kniežatstva. Každoročne sem prichádza okolo 13 mil. turistov v zime láka lyžovanie, v lete horská turistika a lacné nakupovanie. Cestovný ruch a obchody bez cla, predaj známok a príjmy z reklamy stanice Rádio Andorra sú hlavnými zdrojmi príjmov krajiny.

Úradným a najpoužívanejším jazykom je provensálčina podobná katalánčine , ktorou sa hovorí aj v severovýchodnom Španielsku a priľahlej časti Francúzska. Používa sa tiež francúzština a španielčina.

Silná tradícia rodinných klanov


Väčšina Andorranov je rímskokatolíckeho vyznania. Žijú v šiestich údoliach, hlavným mestom je Andorra la Vella. Tí, ktorých neživí cestovný ruch, chovajú ovce a celé leto ich pasú na horských pastvinách, ktoré sú verejným majetkom. Niektorí pestujú obilie, zeleninu, zemiaky alebo tabak na malých terasovitých políčkach na strmých svahoch. Väčšina potravín sa však dováža.

Pašovanie do Francúzska a Španielska je síce nelegálne, ale je prosperujúcou obživou, ktorá má storočnú históriu. Veľa Andorranov však cíti, že silná tradícia rodinných klanov a feudálny vládny systém ich vzďaľujú od života v Európe. Ženy tu získali volebné právo až roku 1970 a politické strany boli oficiálne povolené až po schválení novej ústavy roku 1993.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency