Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Džibutsko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Džibutská republika
Správne členenie: 6 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Džibuti
Rozloha v km2:23 200
Obyvateľstvo:793 000 (hustota 34 os. / km2)
Jazyk:arabština, francúzština, somálčina, afarština
Mena:džibutský frank ( 1€ -> cca 253 DJF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Eritrea, Etiópia, Somálsko
 
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Džibutsko
 • lastminute Džibutsko
 • hotely Džibutsko
 • letenky Džibutsko
 • doprava Džibutsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko

DŽIBUTSKOChudobná púštna krajina bez prírodných zdrojov je úplne závislá na príjmoch zo strategického a bez colného prístavu.

Nomádske kmene prechádzajú so svojimi stádami touto horúcou a nehostinnou púštnou krajinou, ktorej najväčším bohatstvom je bezcolný a strategicky významný prístav Džibuti. Džibutsko sa stalo nezávislou republikou roku 1977, keď predtým bolo 96 rokov francúzskou kolóniou. Avšak stále dostáva pomoc od Francúzska, ktorá udržiava malú vojenskú posádku v Džibuti. Tento prístav založili Francúzi roku 1888 pri vjazde do Červeného mora ako strategické miesto svojich zámorských koloniálnych snáh. Džibutská republika, ktorá je akýmsi zázemím dôležitého prístavu, je neveľké polopúštne územie pri Adenskom zálive sústredené okolo hlbokej zátoky Tadjourah, ktorej pokračovaním je hlboká tektonická preliačina ( -173 m) so slanými jazerami na dne. Na severe u hranice s Etiópiou však hory dosahujú výšky 2 010 m. Podnebie patrí k najteplejším na svete. Vo vnútrozemí prší iba zriedkavo a dokonca aj na vlhkom pobreží spadne ročne málo zrážok. Nakoľko iba 10 % povrchu je vhodných pre poľnohospodárstvo alebo sezónnu pastvu, krajina má veľké ťažkosti so zaistením potravy pre vlastných obyvateľov a vôbec už nemôže uživiť tisíce utečencov z Etiópie. Domorodé obyvateľstvo väčšinou vyznáva islam a skladá sa z dvoch hlavných etnických skupín : Afarov na severe a západe a Ísov ( Somálcov), ktorí žijú na juhu a ovládajú verejnú správu. Obidve skupiny sú pastieri a často prechádzajú so svojimi stádami tiav, kôz a oviec do Etiópie alebo Somálska, keď hľadajú pastvu alebo vodu. Obidve skupiny medzi sebou celé storočia tiež súperili. Afarovia dnes požadujú vlastný nezávislý štát, ktorý by okrem Džibutska zahŕňal aj časť Etiópie a Eritrey. Džibutsko je vzhľadom ku svojej tridsaťpercentnej nezamestnanosti a absencii prírodných zdrojov celkom závislé na cudzej pomoci. Hlavné plodiny kávovník a ďatlovník sa pestujú v niekoľkých oázach, ale väčšina potravín pre mestské obyvateľstvo sa musí dovážať. Hlavnými vývoznými artiklami sú dobytok, usne a kože, ale väčšinu príjmov zaisťuje bezcolný prístav Džibuti, ktorý je takisto hlavným a vlastne jediným mestom krajiny. Železnice, ktoré spája prístav s etiópskym hlavným mestom Addis Abebou, je spoločným vlastníctvom Etiópie a Džibutska. Z celkových 781 km je 681 km v Etiópii a 100 km v Džibutsku.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency