Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Guinea
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Guinejská republika
Správne členenie: 33 perfektúr
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Konakry
Rozloha v km2:245 860
Obyvateľstvo:9 400 000 (hustota 38 os. / km2)
Jazyk:francúzština
Mena:guinejský frank ( 1€ -> cca 8.170,- GNF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Guinea
 • lastminute Guinea
 • hotely Guinea
 • letenky Guinea
 • doprava Guinea
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GUINEAPrvá nezávislá francúzsky hovoriaca krajina na Africkom kontinente usiluje o hospodársku nezávislosť od roku 1958, kedy Francúzsko prerušilo všestrannú pomoc.

Guinea, zelená, svieža a prekrásna krajina so snáď najväčším poľnohospodárskym potenciálom zo všetkých bývalých francúzskych kolónií v západnej Afrike, bola celých dvadsať rokov od získania nezávislosti ukrytá pred svetom vinou svojej vlastnej izolacionalistickej politiky, ktorá bola reakciou na náhle prerušenie francúzskej hospodárskej pomoci. Obyvatelia krajiny trpeli nesmiernou biedou a perzekúciami režimu socialistického vodcu Ahmeda Sékou Tourého.

Roku 1978 však akútna potreba zahraničnej pomoci, donútila vládu praktizovať otvorenejšiu politiku. Po smrti Tourého roku 1984 prijala nová vojenská vláda reformy s cieľom urýchliť hospodársky rozvoj. Roku 1992 bol zavedený demokratický systém. V prezidentských voľbách roku 1993, bol zvolený Lansana Conte.

Guinea, ležiaca na západnom pobreží Afriky, je takmer tak veľká ako Veľká Británia. Husté mangrovové lesy lemujú členité pobrežie Atlantiku. Časť pobrežných rovín bola vyklčovaná a na vzniknutých poliach sa pestuje ryža, maniok, kukurica a zelenina. Z nížin sa smerom na východ dvíhajú strmé pieskovcové svahy a ohraničujú oblasť Fouta Djalon, kde úrodné polia pretínajú náhorné plošiny dosahujúce výšky až 900 m. Napriek vyprahnutému, červenému prašnému povrchu poskytujú plošiny pastvu pre miestny trpasličí druh dobytka, zatiaľ čo v údoliach sa pestuje zelenina , maniok a ovocie( najmä banánovník a ananásovník).

Na juh od Founty sa rozprestierajú savany Hornej Guinei, kde sa chová dobytok a pestuje obilie. Smerom k juhovýchodu sa dvíhajú zalesnené kopce Guinejskej vysočiny s vrcholmi nad 1 800 m. Pestuje sa tu kávovník a ryža.

V Guinei žije viacero etnických skupín. Sósovia prevažujú na pobreží, Kisijovia v oblasti Guinejskej vysočiny a Tendovia na východe. V oblasti Fouta Djalon a v Hornej Guinei žijú pastieri Fulbovia, obchodníci Mandingovia žijú po celej krajine. Ako v celej západnej Afrike sa prví Európania venovali obchodu pri pobreží a lovu otrokov. Boli vybudované obchodné stanice a v 19. storočí Francúzsko postupne upevňovalo svoju nadvládu.

V referende roku 1958 dali Guinejci prednosť úplnej nezávislosti pred členstvom vo franko - africkom spoločenstve. Francúzsko reagovalo prerušením diplomatických stykov, zastavením akejkoľvek pomoci, stiahnutím investícií a uzatvorením svojho trhu pre guinejské výrobky. Paralyzovaná Guinea hľadala pomoc a našla ju predovšetkým v bývalom Sovietskom zväze, ktorý za ceny výrazne nižšie ako boli svetové, nakupoval hlavný guinejský exportný artikel – bauxit. Nedávno získala krajina od Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu pôžičky na rozvoj infraštruktúry a oživenie hospodárstva.

Hlavným zdrojom príjmov zostáva popri poľnohospodárstvu baníctvo. V krajine sa nachádzajú jedene z najväčších svetových zásob vysoko kvalitného bauxitu. Roku 1991 bola Guinea po Austrálii najväčším producentom tejto rudy. V krajine sú aj bohaté zásoby rúd železa, uránu, zlata a diamantov. Rozvoj je však obmedzovaný nedostatočnou dopravnou sieťou.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency