Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Guinea-Bissau
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Republika Guinea - Bissau
Správne členenie: 9 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bissau
Rozloha v km2:36 125
Obyvateľstvo:1 586 000 (hustota 40 os. / km2)
Jazyk:portugalčina, africké jazyky
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 XOF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Senegal, Guinea
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vstupné vízum
Pozri tiež: • dovolenka Guinea-Bissau
 • lastminute Guinea-Bissau
 • hotely Guinea-Bissau
 • letenky Guinea-Bissau
 • doprava Guinea-Bissau
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GUINEA – BISSAUObyvatelia tejto malej krajiny, ktorí si za celý rok zarobia menej ako obyvatelia západných krajín za týždeň, bojujú o prežitie.

Guinea – Bissau je jednou z najmenších a najchudobnejších krajín západnej Afriky, ale takisto najchudobnejšou na svete. Je to však kľudný štát s nádhernou okolitou krajinou., ktorá sa dvíha z bohato členitého a ostrovmi lemovaného pobrežia s hustými tropickými lesmi v barinatej delte rieky Xayanga smerom k riedko zalesnenej savane na nízkych vnútrozemských plošinách. Tri hlavné rieky tvoria prírodné cesty do vnútrozemia. V krajine žije 15 etnických skupín, s ktorých najpočetnejší sú Balantovia, potom Fulbovia, Mandžakovia, Mandingovia a Pepelovia. Roku 1963 započala marxistická Africká strana nezávislosti Guinei a Kapverd ( PAIGC) boj o nezávislosť Guinei - Bissau a priľahlej portugalskej kolónie Kapverdy s myšlienkou utvoriť z nich jediný nezávislý štát. Guinea - Bissau vyhlásila nezávislosť roku 1974 a nezávislosť Kapverd o rok neskôr. Jedenásť rokov bojov, ktoré nasledovali po sto rokoch portugalskej nadvlády, zanechalo krajinu v biede. Nová vláda PAIGC sa sústredila na rozvoj poľnohospodárstva s cieľom zaistiť sebestačnosť vo výrobe potravín , ale jej úsilie prerušili suchá v rokoch 1977,1979-80 a 1983. Neskôr zaviedla štvorročný plán ďalšieho rozvoja poľnohospodárskeho sektoru, ktorý zamestnáva 90 % pracovnej sily a zaisťuje takmer 100 % vývozu. Krajina má určité nerastné zdroje, ale nedostatok financií bráni ich využívaniu. Roku 1991 zaviedla PAIGC demokratický systém viacerých strán. V demokratických voľbách zvíťazila vládna PAIGC.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency