Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Honduras
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Honduraská republika
Správne členenie: 18 departmentov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Tegucigalpa
Rozloha v km2:112 088
Obyvateľstvo:7 300 000 (hustota 65 os. / km2)
Jazyk:španielčina, indiánske dialekty
Mena:lempira ( 1€ -> cca 27 HNL )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Guatemala, Nikaragua, Salvador
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: • dovolenka Honduras
 • lastminute Honduras
 • hotely Honduras
 • letenky Honduras
 • doprava Honduras
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

HONDURASChudobná, kedysi banánová republika vyváža v súčasnosti predovšetkým krevety a homáre a teší sa na lepšiu budúcnosť.

Od konca 40. rokov bol Honduras najväčším svetovým vývozcom banánov. Zahraničné spoločnosti najmä severoamerická United Fruit Company, riadila priemysel aj vládu a ovplyvňovali štátnu politiku. Honduras, závislý od dobrej úrody, zďaleka neprosperoval, nakoľko zisky v úrodných rokoch odchádzali von z krajiny. Dnes sa pestuje viacero plodín aj keď banány sú stále po káve druhým najdôležitejším vývozným artiklom. Honduras by mohla čakať nádejná hospodárska budúcnosť, vďaka vývozu kreviet a homárov, najmä do Spojených štátov. Honduras, od roku 1838 úplne nezávislá republika, je iba riedko obývaný. Štyri pätiny pokrývajú hory s hlbokými údoliami riek, barinami a lagúnami pri krátkom pobreží Tichého oceánu a dlhšom pobreží Karibského mora na severe, kde sa pestujú banány Hornatý povrch a tropický les komplikujú rozvoj poľnohospodárstva: 29 % krajiny pokrývajú lesy, ale cenné tvrdé drevo (mahagón, ružové drevo, orech) neboli efektívne ťažené. Odlesňovanie a s ním spojená erózia sa stali vážnym problémom. V 70. rokoch sa začal rozvíjať chov dobytka, v 80. rokoch dosiahol vrchol, ale začiatkom 90. rokov začal jeho význam klesať.

Hlavné mesto Tegucigalpa je obklopené horami, ktoré dosahujú výšky viac ako 2 000 m. Názov znamená v jazyku Mayov, ktorí obývali krajinu do príchodu Španielov v 16. storočí, „Strieborné kopce“. Viac ako 90 % obyvateľov krajiny sú mesticovia, miešanci španielskej a indiánskej krvi. Sedem percent obyvateľov je indiánskeho pôvodu, zvyšok sú mulati, belosi a černosi. Väčšina obyvateľov sú poľnohospodári, ktorí pestujú kukuricu, ryžu a fazuľu pre vlastnú potrebu. Niektorí pomáhajú pri zbere banánov na mechanizovaných plantážach. V mestách žije 44 % obyvateľstva. Napriek tomu, že je školstvo bezplatné, 27 % obyvateľov nevie čítať.

Začiatkom 90. rokov sa Hondurasu podarilo vyhnúť politickým nepokojom, ktoré otriasali Nikaraguou, Guatemalou a Salvádorom, aj keď zápas majstrovstiev sveta vo futbale vyvolal roku 1969 krátku tzv, futbalovú vojnu so Salvádorom. Zápasy sa vtedy hrali striedavo v oboch hlavných mestách. Pri každej príležitosti si fanúšikovia z druhej krajiny sťažovali na zlé zaobchádzanie a násilie vrátane znásilňovania. Obvinenia viedli až k vojenskému zásahu obidvoch krajín, ktoré boli na kordy už v dôsledku migrácie Salvádorcov do vidieckych oblastí Hondurasu. Roku 1992 však Salvádor a Honduras podpísali historickú zmluvu o štátnej hranici. O niečo skôr zriadili obidve krajiny spoločne s Guatemalou zónu voľného obchodu. To svedčí o postupnom zlepšovaní honduraského hospodárstva, ktoré však stále zostáva chudobné a veľmi zadĺžené. Nedávno vláda vyjadrila svoj zámer splatiť časť dlhov zlatom z potopených španielskych lodí, ktoré boli objavené v pobrežných vodách.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency