Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Luxembursko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Luxemburské veľkovojvodstvo
Správne členenie: 3 kraje
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Luxemburg
Rozloha v km2:2 586
Obyvateľstvo:502 000 (hustota 194 os. / km2)
Jazyk:luxemburčina, francúzština, nemčina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Europa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Francúzsko, Nemecko, Belgicko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: • dovolenka Luxembursko
 • lastminute Luxembursko
 • hotely Luxembursko
 • letenky Luxembursko
 • doprava Luxembursko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

LUXEMBURSKOPosledné Európske nezávislé vojvodstvo je malý štát, ktorý hrá v medzinárodnej politike veľkú úlohu.

Aj keď je Luxembursko malý štát, hrá aktívnu úlohu v západoeurópskej politike a je zastúpené vo všetkých komisiách , aj keď iba jedným členom. Luxembursko bolo povýšené veľkovojvodstvo roku 1354 Karolom IV.

Zo stoviek nezávislých vojvodstiev, ktoré v stredoveku existovali v západnej a strednej Európe, ako jediné vydržalo dodnes. Roku 1945 sa stalo zakladajúcim členom OSN a bolo taktiež zakladajúcim členom NATO(1949) a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (1957). Bolo prvým sídlom Európskeho súdneho dvora a sekretariátu Európskeho parlamentu. Je jedným z hlavných finančných centier a sídlom 190 rôznych bánk. Roku 1958 sa Luxembursko spojilo s Belgickom a Holandskom a vytvorilo colnú úniu Benelux (celkom slobodný obchodný a pracovný trh).

Severná časť Luxemburska Ösling je hornatá a malebná. Zahŕňa južný okraj pohoria Ardeny a Eiffel a preteká ňou rieka Süre. Južná časť ,Gutland ( dobrá zem), zemepisne patrí k francúzskemu Lotrinsku. Má príjemnú klímu a je úrodnejšia. Ložiská rúd železa umožnili rozvoj oceliarstva. Na východe ohraničuje Luxembursko rieka Mosela a dolný tok Süre, v ktorej údoliach sa darí hroznu.

Luxemburčania hovoria francúzsky, nemecky, ale najradšej používajú vlastný dialekt nemčiny luxemburčinu . Priemyselné podniky a medzinárodné inštitúcie lákajú tisícky cudzích robotníkov, ktorí tvoria tretinu obyvateľstva.

Počas 2. svetovej vojny, v roku 1940, obsadilo nacistické Nemecko neutrálne Luxembursko a pripojilo ho k Veľkonemeckej ríši. Asi 10 000 luxemburčanov bolo prinútených bojovať v Hitlerovej armáde, zatiaľ čo ďalší sa účastnili hnutia odporu proti nemeckým okupantom. Až roku 1986 sa západné Nemecko konečne rozhodlo zaplatiť Luxembursku odškodnenie vo výške 13 mil. mariek.

Kedysi bolo Luxemburské bohatstvo založené na ťažkom priemysle. Dnes vďačí krajina za svoju prosperitu úspešnému prechodu k hospodárstvu založenom na službách. Luxembursko sa stalo dôležitým finančným strediskom a v posledných rokoch sa tu rýchlo rozvíja aj multimediálny sektor.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency