Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Mali
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Republika Mali
Správne členenie: 8 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bamako
Rozloha v km2:1 240 000
Obyvateľstvo:13 518 000 (hustota 11 os. / km2)
Jazyk:francúzština, bambarština
Mena:západoafrický frank ( 1€ -> cca 656 XOF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Alžírsko, Burkina, Guinea, Mauritánia, Niger, Pobrežie Slonoviny, Senegal
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Mali
 • lastminute Mali
 • hotely Mali
 • letenky Mali
 • doprava Mali
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MALISahara dnes pohlcuje túto krajinu , v ktorej kedysi vznikla jedna z najväčších Afrických civilizácií.

Na malijských rovinách vo vyprahnutej a prašnej divočine, kde dnes nájdete iba rozptýlené dediny , prekvitali kedysi mocné ríše. Veľké ghanské kráľovstvo ovládalo územie Mali v 4. storočí. Samostatná Malijská ríša potom dosiahla najväčšie bohatstvo a kultúrny rozkvet v 13. a 14. storočí, V tom čase tiež prijali Malijci islam a bránili sa nájazdom Tuaregov a Fulbov.

Mali bolo známe zlatom a obchodníckymi schopnosťami obyvateľov. Záhadami zostáva dodnes opradený názov legendárneho tuarégskeho mesta Timbuktu, založeného v 11. storočí. Dnes však krajina nemá ani zlato ani slávu. Sahara pohlcuje jeho územie a Mali trápi hlad, choroby a chudoba.

Po marockej okupácii v 16. storočí dobyli krajinu roku 1893 Francúzi. Nazvali ju Sudán- známa bola ako Francúzsky Sudán. Názov Mali získala až po vyhlásení nezávislosti. V roku 1959 vytvorila Mali spoločne so susedným Senegalom Federáciu Mali, ktorá získala nezávislosť roku 1960. Po dvoch mesiacoch však bola federácia rozpustená a obidve krajiny sa vydali svojou vlastnou cestou. Roku 1991, po troch desaťročiach vlády jednej strany a vojenskej diktatúry, začali Malijci požadovať demokratické reformy. Armáda sa pripojila k ľudovému povstaniu a zvrhla diktátorskú vládu prezidenta Moussy Traorého. Prezidentom sa stal Alpha Oumar Konaré.

Obyvatelia Mali sa skladajú z mnohých etnických skupín, ktoré sa väčšinou živia poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Kočovní Tuarégovia vyvolali v roku 1990 napätie, ale v roku 1993 im bola priznaná obmedzená autonómia

Mali leží na juhozápadnom okraji Sahary, ktorá sa stále rozširuje a tvorí polovicu celkovej plochy krajiny. Na severe sa rozprestiera plochá púšť s osamelými vyvýšeninami a stolovými horami. Tropická púštna klíma dovolí rásť iba malej púštnej vegetácii. Na juhu Mali sa už krajina dostáva z púštneho vplyvu. Vanú tu rovníkové monzúnové vetry, ktoré prinášajú bohaté zrážky najmä na náveterné svahy hôr.

Osou celého malijského juhu je rieka Niger, na ktorej brehoch je sústredená väčšina obyvateľstva. Cez najzápadnejší cíp Mali tečie pozdĺž horského úpätia rieka Senegal. V niekoľkých oblastiach sú národné parky chrániace africké zvieratá. V tejto južnej časti je rozvinuté tradičné africké poľnohospodárstvo a pastierstvo. Polia sú predovšetkým na riečnej nive a zavlažované je iba asi 50 km2. Takmer každá rodina chová stáda dobytka, oviec a kôz. Ako ťažné zvieratá sa používajú ťavy a voly.

K najväčším prírodným pohromám nielen Mali, ale celej rovníkovej Afriky patrí sucho a postupujúca Sahara. Dlhotrvajúce suchá postihli západnú Afriku po prvý raz v 70. rokoch a 80. roky priniesli veľké problémy malajským kočovníkom aj poľnohospodárom. Púšť postúpila viac na juh Mali a niekdajšie pastviny sa premenili na neužitočné prašné pláne.

Dnes pokrývajú púšte a polopúšte 70 % krajiny. Priemyselné podniky sú malé a väčšinou zamerané na spracovanie potravín. Zlato sa ťaží iba v obmedzenej miere. Boli však objavené ložiská rúd železa, uránu, cínu, medi a bauxit.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency