Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Monako
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Monacké kniežatstvo
Správne členenie: 4 štvrte (Fontvieille, La Condamine, Monaco-Ville, Monte Carlo)
Politický systém:konštitučné kniežatstvo
Hlavné mesto:Monako
Rozloha v km2:1,95
Obyvateľstvo:32 000 (hustota 1640 os. / km2)
Jazyk:francúzština, monacký dialekt, taliančina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Francúzsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo OP
Pozri tiež: • dovolenka Monako
 • lastminute Monako
 • hotely Monako
 • letenky Monako
 • doprava Monako
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MONAKOKoleso šťasteny sa otáča v rozprávkovom kniežatstve, ktoré žije zo zábavy a hazardných hier.

Slnko sa odráža v belasom Stredozemnom mori, luxusné jachty sa hojdajú v prístave, opálení boháči a celebrity sa slnia na plážach – to sú obrázky, ktoré vystihujú Monako. K tomu pridajte hazard a romantiku kasína, napätie a nebezpečenstvo Rallye Monte Carlo a Veľkej ceny Monaka pretekov F1, medzinárodný tenisový turnaj štartujúci sériu antukových Top podujatí, cirkusový festival. Rozprávková svadba kniežaťa Rainiera s americkou filmovou hviezdou Grace Kellyovou roku 1956 a rôzne ďalšie známosti a svadby vládnucej dynastie Grimaldiovcov preleteli celým svetom.

Monacké občianstvo má iba 4.960 obyvateľov, ale v tejto malej krajine na juhovýchodnom okraji Francúzska(s ktorou má colnú úniu) žije ďalších 26.040 osôb, prevažne Francúzov a Talianov. Dynastia Grimaldiovcov, pôvodom z Janova, vládne Monaku od 13. storočia.
Až do vybudovania kasína a hotelov v druhej polovici 19. storočia bolo Monako iba bezvýznamné kniežatstvo, ktoré sa nachádza na južnom úpätí Álp pri Stredozemnom mori neďaleko Taliansko - Francúzskeho rozhrania (na strane F). Zdieľa svoje hranice s niekoľkými obcami vo francúzskej oblasti Alpes Maritimes: Cap d´Ail, La Turbie a Roquebrune Cap Martin. Územie kniežatstva má rozlohu iba 195 ha a patrí spolu so San Marinom, Vatikánom, Andorou k najmenším štátnym útvarm. Hustotou obyvateľstva sa radí na prvé miesto na svete, rozlohou takmer na posledné ( za ním je už iba Vatikán)

Monako tvorí štyri prevažne mestské okrsky. V starom a hlavnom meste Monaku stojí na skalnatom výbežku kniežací palác a katedrála. V ďalšom meste Monte Carlu je síce svetoznáme kasíno, ale štvrť sa k nepoznaniu zmenila, keď na mieste vznešených domov boli vybudované luxusné byty a hotely. Uprostred leží mesto La Condamine s lákavými obchodíkmi, obchodmi, bankami a príjemnou rezidenčnou štvrťou. Štvrtým okrskom je Fontvieille.

Monačania neplatia dane, ale zároveň nesmú hrať v kasíne. Zdrojom príjmov sú turistický ruch, finančné operácie, herne, kúpeľné strediská a predaj poštových známok.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency