Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Mongolsko
Mongoli
 
Oficiálny názov: Mongolsko
Správne členenie: 21 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Ulánbátar
Rozloha v km2:1 564 000
Obyvateľstvo:2 800 000 (hustota 2 os. / km2)
Jazyk:mongolčina, kazaština
Mena:mongolský tugrik ( 1€ -> cca 1750 MNT )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Čína, Rusko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Mongolsko
 • lastminute Mongolsko
 • hotely Mongolsko
 • letenky Mongolsko
 • doprava Mongolsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MONGOLSKOKrajina, kde pastieri opúšťajú stáda a sťahujú sa do miest.

Väčšina Mongolska sa nachádza v nadmorskej výške nad 1 500 m. Vyslovene plochý typ reliéfu má južné a juhovýchodné Mongolsko, kde sa rozkladá púšť Gobi. Na mapách je označovaná ako púšť, ale na okrajoch je to skôr suchá step, kde sa dá ešte prevádzkovať pastierstvo Celkom bez vegetácie sú tamojšie osamelé kopce a horské chrbty. Gobi nemá žiadne rieky, ale zato viacero plytkých slaných jazier.

Najhornatejšou časťou krajiny je severozápad, kde sa z náhorných plošín dvíhajú dlhé horské pásma, medzi ktorými ležia tektonické pásma alebo široké panvy. Najväčším a najdlhším pohorím je Altaj. Na rozhraní Kazachstanu, Ruska a Mongolska je najvyššia hora Mongolska Hujtun (4.374 m), na juhovýchode sa nachádza Mongolský Altaj s druhou najvyššou horou krajiny Monhhajrhah (4.362 m) a jeho pokračovaním je Gobijský Altaj. Z altajského uzla vybieha ešte niekoľko ďalších horských chrbtov, vrátane masívu Hangajn. Medzi Hangajnom a Gobijským Altajom sa nachádza veľká panva s mnohými jazerami. Väčšinu z nich odvodňuje rieka Selenga a jej prítoky. Selenga je najväčšou mongolskou riekou, ktorá ústí do ruského Bajkalu. Za najkrajšie mongolské pohorie je považovaný Baga Hentejn, ktorý od severu zasahuje až k hlavnému mestu Ulánbátaru.

Mongolsko leží zhruba v rovnakej zemepisnej šírke ako Rakúsko, ale vysoká nadmorská výška a poloha vnútri obrovského kontinentu sú na celom území príčinou slabých zrážok a veľkých teplotných výkyvov. Zima je mrazivá, jar veterná, leto horúce. Príjemná je iba jeseň s jasnou slnečnou oblohou. Roku 1996 však obrovský požiar, ktorý trval 3 mesiace zničil 23 mil. akrov pôdy v severnom Mongolsku.

Od veľkej histórie k nejasnej súčasnosti


V roku 1206 zjednotil Džingischán Mongolsko a vytvoril mocnú ríšu, ktorá si za 200 rokov svojho trvania podrobila severnú Čínu, Strednú Áziu, Irán, Rusko a ďalšie okolité krajiny. Keď sa mongolská ríša rozpadla, vznikli na jej mieste drobné kniežatstvá, ktoré si postupne podmanila Čína. Začiatkom 20. storočia, kedy bola vyhlásená nezávislosť Vonkajšieho Mongolska, usilovali o toto územie Rusi a Japonci( Vnútorné Mongolsko naďalej zostáva čínskou autonómnou oblasťou). Po revolúcii roku 1921, ktorou podporilo sovietske Rusko, vznikla roku 1924 Mongolská ľudová republika. Tá sa stala po Sovietskom zväze druhou komunistickou krajinou sveta.

Až do roku 1990 držala plnú moc v krajine Mongolská ľudová revolučná strana. Po obmedzení sovietskej pomoci a demonštráciách, ktoré nasledovali, podalo celé politbyro demisiu a v krajine boli povolené opozičné strany. Roku 1992 bola prijatá nová demokratická ústava a všetky ruské vojská sa stiahli z krajiny.

Dlhé storočia spočívalo hospodárstvo krajiny na pastierstve. Ale od druhej svetovej vojny došlo k podstatným zmenám. Chovu dobytka silno konkuruje baníctvo, ktoré sa s výraznou ruskou pomocou rozvinulo v oblasti Erdenete a Darhane. V súčasnosti zaisťuje vývoz medi, ktorá smeruje prevažne do Číny, dve tretiny príjmov z exportu.

Po rozpade Sovietskeho zväzu stratilo Mongolsko nielen svojho obchodného partnera, ale aj zdroj významnej pomoci a ocitlo sa v hlbokej kríze. Dnes sa však krajina pomaly obracia k privatizácii a tržnému hospodárstvu.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency