Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Nauru
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Republika Nauru
Správne členenie: ___
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Yaren
Rozloha v km2:21,4
Obyvateľstvo:11 000 (hustota 514 os. / km2)
Jazyk:nauručtina, angličtina
Mena:austrálsky dolár ( 1€ -> cca 1,3 AUD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Nauru
 • lastminute Nauru
 • hotely Nauru
 • letenky Nauru
 • doprava Nauru
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

NAURUBohatstvo malej ostrovnej republiky pochádza z ťažby fosfátov, ktorých obrovské ložiská však budú čoskoro vyčerpané.

Najmenšou republikou na svete je tichomorský koralový ostrov Nauru s rozlohou 21 km2. Nachádza sa asi v polovici cesty medzi Austráliou a Havajskými ostrovmi, iba 40 km južne od rovníka. Jeho obyvatelia neplatia dane ani colné poplatky, a napriek tomu sú bohatí, najmä tí, ktorí vlastnia pôdu.

Bohatstvo je ukryté pod povrchom plošiny, ktorá sa dvíha 60 m nad morskú hladinu a je lemovaná koralovými útesmi. Sú tam bohaté ložiská vysokokvalitných fosfátov , ktoré sa ako hnojivo predávajú do Austrálie, Japonska a Južnej Kórei. Ložiská budú v blízkom čase vyčerpané. Aj keď vláda dnes investuje v zámorí, veľa ostrovanov bude možno nútených emigrovať. Obdobie prosperity je nenávratne preč.

Od objavenia britskými moreplavcami roku 1798 bol ostrov niekoľkokrát obsadený cudzími mocnosťami. Roku 1888 sa stal nemeckou kolóniou, roku 1914 ho obsadila Austrália a v roku 1942 Japonci. Roku 1945 sa opäť dostal pod austrálsku správu a o dva roky neskôr sa stal poručenským územím OSN. V roku 1968 bol vyhlásený za nezávislú republiku so zvláštnymi vzťahmi so Spoločenstvom národov. O dva roky neskôr prevzala vláda kontrolu nad ťažbou fosfátov, ktorú do tých čias ovládala zmiešaná britsko -austrálsko-novozélandská spoločnosť.

Poľnohospodársky sa využíva úzky pás zeme medzi pobrežím a neobývanou plošinou. Podnebie je tropické a vlhké s pravidelnými dažďami. Vláda podporuje dovoz, takže potraviny sú lacné, aj keď sa musia dovážať. Dováža sa aj voda.

Rodení ostrovania sú zmiešaného mikronézsko - polynézskeho pôvodu. Za prácou vo fosfátových baniach sa na ostrov prisťahovalo niekoľko tisíc robotníkov zo susedných tichomorských ostrovov. Na ostrove žije aj malá čínska komunita.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency