Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Nepál
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Nepálske kráľovstvo
Správne členenie: 5 oblastí, 75 okresov
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Káthmandú
Rozloha v km2:147 181
Obyvateľstvo:29 519 000 (hustota 200 os. / km2)
Jazyk:nepálčina a rôzne dialekty tibetských jazykov
Mena:nepálska rupia ( 1€ -> cca 100 NPR )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 5:00h
Susedia:Čína, India
 
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Nepál
 • lastminute Nepál
 • hotely Nepál
 • letenky Nepál
 • doprava Nepál
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko

NEPÁLKráľovstvo v najvyššej časti Himalájí s najvyššími vrcholmi sveta odoláva biede a pozvoľna sa otvára svetu.

Nepál je hornatá krajina na juhovýchodných svahoch Himalájí. Severnou hranicou Nepálu je najvyšší himalájsky chrbát nazývaný Srecha sveta, v ktorom vládne najvyššia hora sveta Mont Everest (8.848 m), ktorú Nepálčania nazývajú Ču-mu-lang-ma (Matka sveta) a v susednej Indii Sagarmatha (Vrchol nebies).

Obdĺžnikové územie je iba 160 km široké, ale nadmorská výška na tejto krátkej vzdialenosti klesá z osemtisícových výšok pri severnej hranici s čínskym Tibetom až na 100 m n. m. pri južnej hranici s Indiou. V nížine Táráí na juhu krajiny žijú v hustej džungli tigre, slony a vzácne nosorožce indické. Pestuje sa tam ryža, cukrová trstina, juta a pomarančovník. Smerom na sever a vyššie v horách kvitnú na jar azalky a rododendróny, ktoré sú pôvodnou kvetenou Nepálu. Ešte vyššie na vysokohorských pastvinách sa pasú jaky pod večne zasneženými vrcholkami Everestu, Káčaňdžungy, Annapurny a Dhaulágiri.

Nepál patrí k ekonomicky najchudobnejším a najmenej rozvinutým krajinám sveta. Iba každý piaty človek vie čítať a písať a priemerný ročný príjem na obyvateľa dosahuje 170 USD. Táto bieda je dôsledkom ako geografickej polohy krajiny, tak jej minulej politiky. Nepál je vnútrozemskou krajinou, ktorá leží bokom od obchodných ciest a má iba málo príležitostí rozvíjať ekonomiku. Naviac mu chýba nerastné bohatstvo, ktorým by mohol platiť za dovoz tovarov z dvoch susedných krajín Indie a Číny.

Politicky sa krajina vyvíjala ako zväzok kráľovstiev ležiacich v jednotlivých údoliach a navzájom oddelených horami. Stále tam existuje množstvo etnických skupín, ktorých ideovými piliermi sú najmä hinduizmus a buddhizmus. Gurkhovia malé kráľovstvá dobyli a založili jednotný štát. Panovníci podrobených kráľovstiev pociťovali spolupatričnosť so svojim rodinným klanom ako s novým štátom.

V dôsledku toho sú dejiny Nepálu poznamenané vraždami, palácovými intrigami a komplotmi šľachtických rodín, ktoré sa snažili získať pre seba čo najviac vplyvu na úkor ústrednej moci. Po roku 1946 sa týmto rodinám, najmä Ránom, ktorí dedične zastávali úrad ministerského predsedu, podarilo odsúdiť kráľa do role občajnej figúrky. Až palácová revolúcia roku 1951 znova obnovila moc monarchie a priblížila Nepál dvadsiatemu storočiu.

Králi sa však chovali stále viac autoritárski a zakázali politické strany. Na jar 1990 bol po masových demonštráciách nastolený demokratický systém. Politickým väzňom bola udelená amnestia. Nová ústava obmedzila právomoci kráľa Birendru. V máji 1991 sa k moci dokonca na deväť mesiacov dostali komunisti. S čínskou a indickou pomocou boli vybudované cesty od severných a južných hraníc do Káthmandú a ďalej naprieč centrálnym údolím medzi jednotlivými mestami.

Do roku 1951 bola krajina pre cudzincov úplne uzatvorená. V súčasnosti sa teší povesti turistického raja a ročne ju navštevuje viac ako 200.000 cudzincov. Nepál je známy aj ako domov neohrozených gurkhských bojovníkov. Okolo 1.300 ich slúži v britskej armáde a bojovali po boku Britov od začiatku 19. storočia, kedy bol Nepál britským protektorátom. Ďalších 70.000 mužov slúži v indickej armáde.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency