Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Niger
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Nigerská republika
Správne členenie: 7 provincií + hl. mesto
Politický systém:vojenská diktatúra
Hlavné mesto:Niamey
Rozloha v km2:1 267 000
Obyvateľstvo:13 960 000 (hustota 110 os. / km2)
Jazyk:francúzština
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 NGN )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Alžírsko, Benin, Burkina, Čad, Líbya, Mali, Nigéria
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Niger
 • lastminute Niger
 • hotely Niger
 • letenky Niger
 • doprava Niger
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

NIGERSaharský štát, kde je rieka Niger jedinou darkyňou života.

V 8. až 18. storočí sa darilo vo vnútrozemskom Nigeri dvom bohatým kráľovstvám : songhajskej ríši na juhozápade a hauským štátom na juhovýchode. Dnes sú tieto dve územia najhustejšie obývané.

Na juhozápadnom výbežku prináša krajine vlahu rieka Niger a jej prítoky. Na juhovýchode leží Čadské jazero. Zvyšku územia voda zúfalo chýba. V krajine kde sa 90 % obyvateľov venuje poľnohospodárstvu a chovu dobytka, sa na dvoch tretinách rozprestiera postupujúca púšť Sahara.

Severnú polovicu územia vypĺňajú náhorné plošiny. Na severe pri hraniciach s Líbyou sa rozkladá kamenistá Hamada (1 155 m), stredom krajiny prechádza od severu na juh horský hrebeň Air (2 012 m).Na východ od neho sa rozkladá pustá nehostinná centrálna púšť Ténéré s veľkou oázou Bilma. Na juhu krajiny, kde sú životné podmienky najpriaznivejšie, sa rozkladá suchom postihovaný Sahel. Iba 3 % povrchu sú vhodné pre poľnohospodárstvo aj ten ohrozuje postupujúca púšť a nadmerná pastva.

Hlavné mesto Niamey sa nachádza na rieke Niger na juhovýchodnom výbežku krajiny. Je to elegantné mesto s širokými ulicami lemovanými stromami a moderným centrom. Rušné tržnice vracajú africký charakter všetkým pozostatkom francúzskeho koloniálneho panstva- kaviarňam na chodníkoch aj francúzskym reštauráciám .Krajina bola francúzskou kolóniou od 90. rokov 19. storočia do roku 1960, kedy získala nezávislosť

V roku 1974.sa dostal k moci vojenský režim, a až o 15 rokov začala nigérijská vláda na čele s Alim Saibom pripravovať demokratické zmeny. Prechodné obdobie začalo v roku 1991. Prvé slobodné voľby od získania nezávislosti priniesli v roku 1993 víťazstvo koalícii deviatich strán. Prezidentom sa stal Mahamane Ousmane. V ďalších voľbách roku 1995 opozičné strany tesne porazili strany vládnej koalície. Vojenský prevrat, vedený plukovníkom Ibrahimom Barém Mainassarou, medzitým už generál, sa prehlásil za víťaza volieb, ktoré však veľa obyvateľov považuje za sfalšované.

TRADIČNÉ PASTVINY

Pri juhozápadnej hranici krajiny preteká rieka Niger cez národný park W, ktorý získal svoje meno podľa tvaru riečiska Nigeru. V čiastočne zalesnenej savane národného parku žijú slony, byvoly, antilopy a levy, ktoré sú chránené. Kým sa rieka dostane do národného parku, preteká dedinami štvorcových domov z blata s plochými strechami a maličkými okienkami. Každá osada má vlastnú mešitu so štíhlym minaretom, ktorá napodiv pôsobí elegantne, aj keď je postavený z blata.

Obyvatelia sú väčšinou moslimovia a patria ku kmeňom Hausov, Džermova Songhajov. Živia sa rybolovom a poľnohospodárstvom. Na poliach, ktoré zaplavuje Niger, sa prevažne pestuje ryža a zelenina, ďalej od rieky proso a čirok. Na predaj je určená bavlna, kŕmna strukovina vigna a arašidy. Úroda z polí ležiacich ďalej od rieky závisí na náhodných dažďoch od júna do októbra. Zásoby potravín každým rokom klesajú. Hlad vyháňa obyvateľov do miest, najmä do Niamey alebo do susednej Nigérie alebo na Pobrežie slonoviny. Sucho a emigrácia postihujú celý juh Nigeru, kde žijú popri hraniciach s Nigériou Hausovia a okolí Čadského jazera Kanurijovia a Beriberiovia ( zmiešaného hausko- kanurijského pôvodu). S výnimkou skupiniek, ktoré si uchovali tradičné náboženstvo, je toto obyvateľstvo prevažne moslimské. Ich mestá Zinder a Maradi, ostrovčeky tradičnej kultúry, sú preľudnené ako hlavné mesto.

Na severe žijú Tuarégovia, ktorí obývajú predovšetkým okolie horského masívu Air. V údoliach sa pasú ťavy, dobytok, ovce, kozy, osly a kone. Kočovní Tuarégovia, ktorí sú berberského pôvodu, sprevádzajú púšťou posledné karavány. Jednou z hlavných karavánových trás vedie z Agadezu do oázy Fachi, kde naložia datle, a do Bilmy, kde sa nakladá soľ. Po roku 1973 však celé rodiny vyhnalo z púšte sucho.

V horách Air vyvierajú horúce pramene a sú tam aj jaskyne s nádhernými s viac ako 5 000 rokov starými skalnými maľbami. Od 70. rokov sa však v pohorí Air ťaží urán, ktorý je dnes najvýznamnejším vývozným artiklom krajiny (na druhom mieste sú arašidy). K baniam v púšti boli postavené štrkové cesty. Ťažba uránu viedla najprv k hospodárskemu rozvoju, ale pokles cien uránu v 80. rokoch opäť uvrhol krajinu do nesmiernej chudoby. Nedávno však boli objavené náleziská zlata, ktoré čakajú na svoje využitie.

Tuarégovia žiadajú podiel na ziskoch z uránu a ozbrojeným bojom sa snažia získať autonómiu .V roku 1994 bola podpísaná mierová zmluva, nie všetci Tuarégovia ju však uznávajú.

Hlavnou úlohou vlády je nájsť obživu pre obyvateľov krajiny po rokoch katastrofálneho sucha a po záplavách, ktoré v roku 1994 postihli juh a stred krajiny. Vtedy prišlo o domov okolo 20 000 ľudí a vláda bola nútená požiadať o medzinárodnú pomoc.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency