Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Palau
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Palauská republika
Správne členenie: 16 štátov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Koror
Rozloha v km2:487
Obyvateľstvo:20 800 (hustota 43 os. / km2)
Jazyk:angličtina, palaučina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,2 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 9:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Palau
 • lastminute Palau
 • hotely Palau
 • letenky Palau
 • doprava Palau
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PALAU (Palauské ostrovy)Turisti objavili čarovné potápanie medzi vrakmi lodí a čarokrásnymi koralovými útesmi.

Vraky vojnových lodí strašia medzi koralovými útesmi Palauských ostrovov a lagún a bojové lietadlá obrastajú chaluhami. Počas 2. svetovej vojny totiž zúrili v tomto tichomorskom raji kruté boje. Viac ako 15 000 mužov tu položilo svoje životy, keď Spojené štáty zaútočili v roku 1944 na japonské pevnosti na dvoch najjužnejších ostrovoch Peleliu a Angapur. Japonci bojovali doslova do posledného muža. Na týchto rajských ostrovčekoch zahynulo 13 600 japonských a 1 250 amerických vojakov- a to všetko kvôli ovládnutiu dvoch kúskov súše strážiacich strategický prístup z Tichého oceánu do Indického.

V roku 1947 sa ostrovy stali súčasťou zvereneckého územia Spojených štátov v Tichomorí. Roku 1981 získali autonómiu. Dohoda o voľnom pridružení ku Spojeným štátom, podpísaná roku 1986 dávala Palauským ostrovom nezávislosť. Spojené štáty však zaručovali ich obranu. Palauskí voliči ale túto dohodu neschválili, pretože sa obávali rozmiestnenia amerických jadrových rakiet na ostrovoch. Nezhody trvali osem rokov a nakoniec o výsledku rozhodlo až desiate referendum. V roku 1994 vyhlásili Palauské ostrovy nezávislosť, čím prestal platiť status zvereneckého územia. Ostrovy však naďalej dostávajú finančnú pomoc od Spojených štátov a ich obyvatelia majú právo žiť a pracovať v Spojených štátoch.

Hlavné mesto Koror sa nachádza v hlbokom prírodnom prístave na ostrove rovnakého mena. Nie je to najväčší ostrov, má rozlohu iba 8 km2, v jeho vnútrozemí je džungľa a má tu byť vybudované aj nové hlavné mesto. Ďalšími väčšími ostrovmi sú Peleliu a Angaur. Celkom štát tvorí 26 ostrovov a 300 ostrovčekov a atolov. Obyvatelia sú väčšinou Mikronézania a zaoberajú sa remeslami, rybolovom a poľnohospodárstvom. Významným sa stáva cestovný ruch. V krajine je už niekoľko medzinárodných hotelov. Turistov lákajú najmä možnosti potápania, biele pláže a uvoľnený životný štýl.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency