Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Portoriko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Portoriko
Správne členenie: ašpiruje na 51. štát USA
Politický systém:samosprávny štát pridružený k USA
Hlavné mesto:San Juan
Rozloha v km2:9 104
Obyvateľstvo:3 944 000 (hustota 440 os. / km2)
Jazyk:španielčina, angličtina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,2 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: ako USA
Pozri tiež: • dovolenka Portoriko
 • lastminute Portoriko
 • hotely Portoriko
 • letenky Portoriko
 • doprava Portoriko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PORTORIKOTento Karibský ostrov by sa mohol stať 51. štátom USA.

Portoričania sú občanmi Spojených štátov, ktorí hovoria španielsky a žijú vo vzdialenosti 1 600 km od územia USA. Španielsko stratilo tento karibský ostrov po španielsko-americkej vojne roku 1898.Portoričania dostali roku 1917 americké občianstvo, ale mohli voliť v amerických voľbách iba ak žili v Spojených štátoch.

Aj keď isté politické sily požadujú nezávislosť, obyvatelia hlasovali roku 1952 pre samosprávu a voľné pridruženie k Spojeným štátom. Portoričania v nezávislom referende roku 1993 hlasovali pre zachovanie súčasného stavu. Úplná nezávislosť má iba málo priaznivcov. Táto prevažne španielsky hovoriaca krajina s väčšinou obyvateľov katolíckeho vyznania má kultúrne bližšie k susednej Dominikánskej republike, Kube a krajinám Strednej Ameriky ako k Spojeným štátom. Portoriko ( znamená v španielčine bohatý prístav) je hlavným ostrovom krajiny, ktorá ďalej zahŕňa dva malé ostrovy Vieques a Culebra a rad malých neobývaných ostrovčekov vo Veľkých Antilách.

Ostrovom Portoriko sa tiahne horský chrbát Centrálna Kordillera s najvyššou horou Cerro de Punta ( 1 338 m). Aj keď väčšina pralesa bola vyklčovaná a na jeho mieste sú teraz polia, lesy na severovýchode ostrova v pohorí Luquillo zostali ako chránený národný park. Podnebie je na ostrove tropické, oceánske. Svieže vetry zmierňujú tropickú páľavu a udržiavajú príjemnú a vlhkú klímu.

Hospodárstvo krajiny


Najdôležitejším poľnohospodárskym odvetvím je chov dobytka. Pestuje sa najmä cukrová trstina, tabak, kávovník, ananásovník, banánovník a kokosová palma. V posledných rokoch sa stáva dôležitým priemysel. Túto tendenciu urýchlil rýchly nárast obyvateľstva. Potreba uživiť viac obyvateľov viedla k vyklčovaniu lesov dokonca aj na svahoch , ktoré mali zostať zalesnené. Následná erózia pôdy výrazne znížila výkonnosť poľnohospodárstva, ktoré už nebolo schopné uživiť obyvateľstvo ostrova. Nasledovala emigrácia mnohých Portoričanov do Spojených štátov.

Americká vláda podporovala priemyselný rast, aby Portoriku zaistila nový zdroj príjmov. Daňové úľavy a lacná pracovná sila prilákali veľa amerických podnikateľov, takže dnes priemysel zaisťuje už väčšiu časť príjmov z exportu ako z poľnohospodárstva.

Vo filiálkach amerických tovární sa vyrába najmä textil, odevy, elektrické a elektronické prístroje, plastové a chemické výrobky.

Portoriko láka mnoho turistov svojimi horami, plážami a možnosťami rybolovu. Španielske koloniálne obdobie pripomína veľa pamiatok napr. domy zo 16. a 17. storočia v hlavnom meste a prístave San Juan a dve veľké pevnosti zo 16. storočia na kopcoch nad prístavom.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency