Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Rakúsko
 
Rakúsko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Rakúska republika
Správne členenie: 9 spolkových krajín
Politický systém:spolková republika
Hlavné mesto:Viedeň
Rozloha v km2:83 853
Obyvateľstvo:8 200 000 (hustota 98 os. / km2)
Jazyk:nemčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Česko, Slovensko, Lichtenštajnsko, Maďarsko, Nemecko, Slovinsko, Švajčiarsko, Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: • dovolenka Rakúsko
 • lastminute Rakúsko
 • hotely Rakúsko
 • letenky Rakúsko
 • doprava Rakúsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
lyžovanie rakúsko
 
RAKÚSKE SPOLKOVÉ KRAJE:
 
  Sankt Pölten• Dolné Rakúsko
  Linz• Horné Rakúsko
  Viedeň• Viedeň
  Eisenstadt• Burgenland
  Graz• Štajersko
  Klagenfurt• Korutánsko
  Salzburg• Salzbursko
  Innsbruck• Tirolsko
  Bregenz• Vorarlbersko
 
reklamný priestor

RAKÚSKONeutrálna alpská republika, ktorá bola kedysi centrom európskej ríše, vstúpila roku 1995 do Európskej únie.

Hradba hôr, ktorá sa tiahne stredom Rakúska, ovplyvňuje hospodárstvo krajiny ako aj jej ráz. Malebná príroda láka ročne 15 miliónov návštevníkov, takže cestovný ruch patrí k hlavným hospodárskym odvetviam Rakúska. Turisti prichádzajúci na dovolenky v lete za turistikou po lesoch, pastvinách a horách v okolí jazier a riek. V zime prichádzajú lyžovať do viac ako päťdesiatich špičkových alpských lyžiarskych stredísk ako Saalbach, Kitzbühel či Innsbruck, dejisko zimných olympijských hier.

Každoročný príchod turistov však so sebou prináša s tým spojené problémy, ako sú dopravné zápchy a poškodzovanie prírody. Pre samotných Rakúšanov, ktorí sú konzervatívnym a prevažne katolíckym národom, sú hory nenahraditeľnou hodnotou, ktorú chránia pred prehnanou modernizáciou. Roľníci napríklad dostávajú subvencie na udržiavanie tradičnej podoby krajiny. Veľa dedín prijíma prísne stavebné opatrenia, aby novostavby zodpovedali miestnemu štýlu drevených chalúp so širokým priečelím. Chránené územie a národné parky majú plochu cez 11 000 km2 ( asi 13% územia štátu). K tomu je treba prirátať ešte 2 500 km2 ( 3% územia) prírodných rezervácií, z ktorých najväčšia je Karwendel v Tyrolských Alpách. Najvýznamnejšou biosférickou rezerváciou je Neziderské jazero na rakúsko–maďarských hraniciach s rozlohou 400 km, nazývaná Neusiedlersee–Seewinkel.

Horské rieky sú zdrojom energie pre továrne a mestá–takmer dve tretiny energie získava Rakúsko zo svojich vodných tokov. Hory sú aj zdrojom najvýnosnejšieho hospodárskeho odvetvia krajiny, cestovného ruchu. Krása Vysokých Taurov a susedných Nízkych Taurov je prístupná vďaka čarovným horským priesmykom, ako napr. Grossglockner v nadmorskej výške 2.505 m.

Priemysel víťazí nad pôdohospodárstvom


Čo sa týka priemyslu, vyznáva Rakúsko filozofiu nemeckého ekonóma 20. st. Ernsta Schumachera, že čo je malé, to je pekné. Priemerný počet pracujúcich v jednom podniku dosahuje 61. Aj hospodárske usadlosti sú malé. Zdá sa, že tento systém funguje perfektne. Mliečne výrobky, hovädzie a baranina z horských fariem zásobujú mestá a sú určené aj na export. Vo východných nížinách sa zasa pestuje pšenica a ďalšie plodiny. Prevažne biele víno pochádza z viníc Dolného Rakúska a Burgenlandu. Ešte pred niekoľkými rokmi bol rakúsky štátny dlh nebezpečne vysoký, po vstupe do Európskej únie a po prijatí určitej hospodárskej disciplíny sa deficit podstatne znížil.

Jedným z najväčších problémov malých krajín vo svete veľkého obchodu je problém konkurencie na malom domácom trhu. Rakúsko sa rozhodlo situáciu riešiť špecializáciou a kvalitou priemyselných výrobkov. Hutníctvo môže iba s obtiažami súperiť s veľkými nemeckými výrobcami, a tak štátom riadené oceliarske podniky vyvíjajú efektívnejšie spôsoby výroby ocele. Oceliarske mestá Linz a Donawitz tak dali svoje meno jednému z najmodernejších technologických postupov výroby ocele na svete.

Takmer polovica rakúskej ročnej produkcie 3,1 milióna ton železných ingotov a 4,6 milióna ton surovej ocele je určená na export. Ďalšími úspešnými exportnými artiklami sú optické prístroje, montované blízko Salzburgu, elektronické a chemické výrobky a taktiež papier vyrábaný v Grazi z bohatých zásob rakúskeho dreva. Lesy pokrývajú cez 39% rakúskeho územia, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine s výnimkou Švédska a Fínska.

Dnes pracuje v priemysle štyrikrát viac Rakúšanov než v tradičných odvetviach. Väčšina cudzincov si myslí, že rakúske hospodárstvo stále závisí od horského poľnohospodárstva. Príjmy z neho však rýchlo klesajú a bez príjmov z agroturistiky by veľa poľnohospodárov neprežilo. Lepšie sa darí roľníkom pod Alpami a v okolí hlavného mesta Viedne, kde sa pestuje obilie, ovocie a vinná réva.

História, tradície a súčasnosť


Pretože 85% obyvateľstva sú rímski katolíci, má cirkev v krajine veľký vplyv. Kríže a mariánske sochy sú znakom rakúskej krajiny, najmä v horských dedinách. Na vidieku vidieť tradičné stavby, ktorých podoba sa v rôznych oblastiach mení. Všetky typy vidieckych budov sú zastúpené v rakúskom prírodnom múzeu pri Grazi.

Vzhľadom k tomu, že sa každá horská dolina vyvíjala izolovane, je dôležitým znakom rakúskeho politického života regionalizmus. Krajina je federáciou deviatich spolkových krajín ( Bundeslländer) s vlastnými krajinskými vládami. Vláda je zodpovedná za bytovú politiku a za správu národných podnikov, ktoré zahŕňajú oceliarstvo, chemický priemysel, dopravu a bankovníctvo.

I keď spoločensky a hospodársky sa prikláňa Rakúsko k západu, politicky zostáva striktne neutrálne. Je členom rôznych medzinárodných hospodárskych spoločenstiev, Rady Európy a OSN. V januári 1995 sa stalo členom Európskej únie. Neutralita je rovnako ako viedenská elegancia výsledkom búrlivých rakúskych dejín. Územie dnešného Rakúska osídlili okolo roku 500 pred n. l. Kelti a postupne ich ovládali Rimania, Vandali, Vizigóti, Huni, Avari a germánske kmene. Roku 1276 sa dostala k moci švajčiarsko–alsaská dynastia Habsburgovcov. Tí spravili z Viedne svoje hlavné mesto a vybudovali okolo nej ríšu, ktorú roku 1530 tvorilo Rakúsko, Uhorsko a zeme Koruny českej. V každej generácii boli Habsburgovia aj cisári Svätej rímskej ríše. Moc Habsburgovcov trvala šesť storočí. Skončila roku 1918 rozpadom Rakúsko–Uhorska na následnické štáty Slovensko, Česko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko ...

Rakúsko má prsty v oboch svetových vojnách


Konflikty a nenávisť medzi jednotlivými národmi rozsiahlej Rakúsko–uhorskej ríše sa dostali na prvé stránky novín 28.júna 1914, kedy bol v Sarajeve zastrelený srbským nacionalistom následník trónu František Ferdinand. Rakúsko–uhorské vojská vpadli do Srbska. Do konfliktu sa zapojili aj ďalšie európske štáty a vypukla 1. svetová vojna, ktorú habsburská ríša neprežila.

Podľa zmluvy podpísanej r.1919 v SaintGermain–en -Laye bolo sedem osmín rakúsko–uhorského územia rozdelené medzi susedné štáty. Ostatná nemecky hovoriaca osmina sa stala Rakúskou republikou. Malá krajina bola na pokraji bankrotu a chronická nezamestnanosť viedla k politickým nepokojom. Spory medzi konzervatívcami a socialistami vyústili roku 1934 do občianskej vojny a krátku pravicovú diktatúru Engelberta Dollfusa. Po niekoľkých mesiacoch vlády bol nacistami zavraždený a roku 1938 vyslal Hitler, sám rakúsky rodák, do krajiny nemecké vojsko a Rakúsko bolo k Nemecku násilne pripojené. Spojenci oslobodili Rakúsko roku 1945, ale svoju vlastnú vládu krajiny mohlo zostaviť až o desať rokov neskôr, keď sa zaručilo, že zostane neutrálne.

Pompézne veľkomesto Viedeň


Viedeň, mesto na Dunaji, je plná spomienok na minulosť. Bola dôkladne, pompézne a nákladne prebudovaná habsburskými cisármi na konci 18. a na počiatku 19. storočia v rozmeroch, ktoré neodpovedajú ani dnešnej rozlohe, ani dnešnému bohatstvu Rakúska. Viedeň však každoročne navštívi viac ako 7 miliónov turistov, čo je dvakrát viac, než je počet obyvateľstva hlavného mesta.

K najnavštevovanejším pamiatkam patria paláce Hofburg a Schönbrum, kostoly sv. Štefana a sv. Karola Boromejského. Veľkému záujmu sa teší budova opery, kde sa konajú tradičné honosné plesy a kde sa zrodil svetoznámy viedenský valčík, ktorý preslávili skladatelia Johann Strauss a jeho syn. Mesto hudby inšpirovalo i ďalších skladateľov: Mozart, Bethoven, Brahms, Schubert, Haydn, A. Bruckner a Mahler, ktorí tu prežili časť svojho života. V 17. a 18. storočí sa Viedeň stala jedným z centier operného umenia. Viedeň má však aj skromnejšie pozoruhodnosti, napríklad útulné kaviarne, vinné pivničky na statkoch v okolí hlavného mesta, kde sa podáva tzv. Heuriger, mladé víno.

Ďalším významným hudobným mestom Rakúska je Salcburg na rieke Salzach pri hraniciach s Nemeckom. Tu sa roku 1756 narodil Wolfgang Amadeus Mozart, ktorého rodný dom sa v meste zachoval. Stred mesta je lákavou spleťou úzkych uličiek s malými obchodíkmi, kde si okrem iného môžete kúpiť i tradičné kožené pánske nohavice Lederhosen, decentný alpský klobúk, ktorý je často ozdobený perom, alebo tradičný dámsky kroj dirndel so širokou sukňou a priliehavým živôtikom. Hudba znie Salzburgom najmä v auguste, kedy sa tu koná tradičný hudobný festival.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency