Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Rumunskofotogaléria Rumunsko
 
Oficiálny názov: Rumunsko
Správne členenie: 41 žúp
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bukurešť
Rozloha v km2:238 400
Obyvateľstvo:22 608 000 (hustota 95 os. / km2)
Jazyk:rumunčina, maďarčina, nemčina
Mena:Lei ( 1€ -> cca 4 RON )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Bulharsko, Maďarsko, Moldavsko, Srbsko, Ukrajina
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: • dovolenka Rumunsko
 • lastminute Rumunsko
 • hotely Rumunsko
 • letenky Rumunsko
 • doprava Rumunsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

RUMUNSKOPodunajská krajina na východe Európy sa snaží oživiť svoje hospodárstvo po to čo skončili desaťročiah autokratickej vlády.

Rumuni sú románskym národom, ktorý si uchoval svoj jazyk i v obklopení Maďarov Bulharov, Srbov a Ukrajincov. Rumuni postupne bojovali proti uhorskej, tureckej a habsburgskej okupácii. Hrdinskí vládcovia krajiny vzdorovali päťsto rokov tureckým nájazdom. Jedným z nich bol aj Vlad Tepes, známy ako gróf Drakula

Rumunsko získalo nezávislosť roku 1878. Počas 1. svetovej vojny bojovalo proti Nemecku, Rakúsko – Uhorsku, ale v 2. svetovej vojne sa postavilo na stranu Nemecka. Aj keď sa roku 1944 pripojilo ku spojencom, o jeho povojnovom osude rozhodol vstup Sovietskeho zväzu do strednej Európy a jaltské dohody. Roku 1947 kráľ Michal I. abdikoval a odišiel do exilu. Rumunsko sa stalo komunistickou krajinou a členským štátom Varšavskej zmluvy. Od roku 1956 až do svojho zosadenia roku 1989 ovládal krajinu takmer ako diktátor prezident Nicolae Ceauşescu.

Rumunsko sa nachádza na dolnom toku Dunaja, ktorý tiež tvorí jeho južnú hranicu s Bulharskom a čiastočne aj so Srbskom. Cez južné výbežky Karpát Dunaj preteká cez tzv. Železné vráta. Pri ústí medzi rumunským a srbským brehom je postavená priehrada. Na rozľahlej Valašskej nížine pod Karpatami sa tok Dunaja obracia na sever a oddeľuje od nížiny prímorskú poľnohospodársku oblasť Dobrudža.

Vo vnútrozemí Rumunska vypĺňa mohutný horský prstenec tvorený oblúkom Východných a Južných Karpát, vnútri ktorého leží pohorie Apuseni. Najvyšší vrchol Rumunska sa nachádza v Južných Karpatách v pohorí Fagaraş( Moldoveanu 2 543 m).Vnútri tohto horského kruhu leží zalesnená Transylvánska vysočina , pramenná oblasť viacerých rumunských riek. Vonkajšie svahy hôr lemuje pásmo úrodných nížin: Valašská na juhu, Veľká uhorská na juhozápade a Potiská na severozápade. Iba na severovýchode naväzuje na Východné Karpaty Moldavská vrchovina.

Tradičná rumunská kultúra je najživšia v oblasti Maramureş, Moldavsku a Valašsku. V 70. rokoch sa Cauşescu zameriaval predovšetkým na industrializáciu krajiny a po viac ako 20 rokov budovalo Rumunsko ťažký priemysel na úkor ľahkého priemyslu. V rokoch 1960 -70 bolo Rumunsko tretie v rýchlosti rastu poľnohospodárskej výroby. Cauşescove reformy však priviedli Rumunsko k hospodárskym problémom. Rastúce zahraničné zadĺženie viedlo k obmedzeniu dovozu. Hlavným problémom bolo vyčerpanie ropných polí v okolí mesta Ploieşti. V decembri 1989 rumunský ľud povstal. Armáda sa pripojila k ľudu a nasledovali strety s tajnou políciou. V bojoch prišlo veľa ľudí o život a Cauşescu bol následne zajatý a popravený. Na čelo novej vlády sa dostal prezident Ion Ilieşcu. Zatiaľ čo rozsiahla industrializácia premenila hlavné mesto Bukurešť a Ploieşti na priemyselné strediská, väčšina krajiny zostáva poľnohospodárska.

Priemysel je závislý na elektrárňach spaľujúcich uhlie a na hydroelektrárňach využívajúcich rieky tečúce z Karpát. Hydroelektrárne v Bicaze a v Curtea de Argeş sú síce obrovské, ale vedľa spoločnej rumunsko- juhoslovanskej elektrárne u Železných vrát vyzerajú ako trpaslíci. Uhlie a rudy železa sa spracovávajú v oceliarňach V Reşite a Hunedoare. V pohorí Apuseni a v oblasti Maramureş sú náleziská rúd medi, olova, zinku, zlata, striebra a bauxitu.

Po páde komunistického režimu sa zmenila aj hospodárska politika. V roku 1990 sa po 53 rokoch konali slobodné voľby a bol zvolený Ion Ilieşcu. Roku 1996 bol zvolený vo voľbách Emil Constantinescu prezidentom.

Nová vláda prejavuje väčšiu ochotu riadiť sa odporúčaniami Medzinárodného menového fondu. Je potrebné podniknúť nepopulárne opatrenia ku zníženiu inflácie a rozpočtového deficitu a k liberalizácii hospodárstva, aby do krajiny začali prúdiť zahraničné investície. Významných pokrokov bolo dosiahnuté v poslednom čase. Roku 2007 bolo Rumunsko prijaté do Európskej únie.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency