Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
San Maríno
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Republika San Marino
Správne členenie: 9 obcí
Politický systém:republika
Hlavné mesto:San Marino
Rozloha v km2:61
Obyvateľstvo:28 880 (hustota 473 os. / km2)
Jazyk:taliančina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: • dovolenka San Maríno
 • lastminute San Maríno
 • hotely San Maríno
 • letenky San Maríno
 • doprava San Maríno
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SAN MARINOPo Vatikáne a Monaku tretí najmenší európsky nezávislý štát.

San Marino sa nachádza na východnom úpätí Apenín a jeho centrom je nápadný skalnatý chrbát Monte Titano, vysoký 738 m. Jeho tri vrcholy sú ešte zdôraznené stredovekými hradmi. Hranica štátu je dlhá iba 38,6 km a vnútri vyznačeného štátneho územia sa nachádza okrem rovnomenného hlavného mesta dvadsať obcí, v ktorých sú aj cementárne, tehelne a cukrovar.

V časoch prenasledovania kresťanov sa na Monte Titano okolo roku 350 usadil kamenár a neskôr pustovník svätý Marin, ktorý tam založil kláštor, okolo ktorého neskôr vyrástla dedina. Nezávislou republikou sa krajina stala v 13. storočí. Jej prvá ústava bola spísaná roku 1263. San Marinu vládne Veľká rada, ktorá sa skladá zo 60 volených členov. Všetky funkcie sú čestné. Od roku 1957 sa pri moci drží koalícia, predtým stáli dvanásť rokov na čele krajiny komunisti. Občania medzi 16 a 55 rokmi môžu byť v prípade nutnosti povolaní do služby v milícii. O poriadok v krajine sa stará platená talianska polícia. Colnú úniu s Talianskom má krajina od roku 1862. San Marino každoročne navštívi okolo 3,5 mil. turistov. Hlavnou atrakciou je opevnené hlavné mesto San Marino a jeho obchodné predmestie Borgo Maggiore.

Väčšina štátnych príjmov pochádza z turistického ruchu a predaja vlastných známok, mincí, pohľadníc, suvenírov a likérov predávaných bez cla. Menšiu časť príjmov zaisťuje aj spotrebný priemysel, najmä kamenárstvo a keramická výroba. Väčšina obyvateľov však pracuje v poľnohospodárstve. Hlavnými poľnohospodárskymi produktmi zostávajú víno, mlieko, syr a vlna.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency