Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Senegal
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Senegalská republika
Správne členenie: 11 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Dakar
Rozloha v km2:196 200
Obyvateľstvo:12 522 000 (hustota 64 os. / km2)
Jazyk:francúzština, africké jazyky
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 XOF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Senegal
 • lastminute Senegal
 • hotely Senegal
 • letenky Senegal
 • doprava Senegal
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SENEGALV krajine s moderným hlavným mestom Dakar na pobreží Atlantického oceánu žije ešte 80 % obyvateľov na vidieku.

Senegal, prvá a najobľúbenejšia francúzska kolónia v západnej Afrike, si stále uchováva francúzsky ráz aj keď je od roku 1960 nezávislou republikou. Bol jedinou kolóniou, ktorej obyvateľom bolo priznané francúzske občianstvo. Senegalci boli tiež systematicky vychovávaní k tomu, aby sa stali čiernymi Francúzmi. Od roku 1977 existuje v krajine demokratický systém, ale politický život kontroluje Socialistická strana prezidenta Abdoufa Dioufa, ktorá má rozhodujúcu väčšinu v parlamente.

Najpočetnejšou etnickou skupinou sú Wolofovia, ktorí tvoria 45 % obyvateľstva. Tradične sa živia poľnohospodárstvom na savanách, ale v mestách mladí, vzdelaní a bohatí príslušníci kmeňa ovládajú ekonomický a politický život krajiny. Hospodárskym a politickým strediskom Senegalu je hlavné mesto Dakar na sopečnom Zelenom myse, ktorý vybieha do Atlantického oceánu ako najzápadnejšia časť Afriky. Viac ako 90 % Senegalcov sú moslimovia. Názov krajiny pochádza od songhajských Berberov z Mauretánie, ktorí ovládli toto územie v 11. storočí a obrátili miestnych obyvateľov na islam. Najprísnejšie príkazy viery však niesu vždy dodržiavané, napr. južne od Sahary už nechodia ženy zahalené.

Územie Senegalu tvoria väčšinou nížiny pokryté pieskami alebo savanou. Najnižšie položenou, najchladnejšou a najvlhšou časťou územia je juhozápad, ktorý je tiež najhustejšie osídlený. Na vidieku žije a pracuje 80 % Senegalcov. Poľné práce začínajú pre celú rodinu v júni alebo júli, keď dažde ukončia únavnú horúčavu a spálená krajina sa takmer cez noc zazelená. Kmeňové zvyky určujú, či ženy môžu alebo nemôžu pomáhať na poliach pri pestovaní prosa, ktoré je hlavnou potravou rodiny. Ženy môžu pestovať plodiny na predaj.

Hlavnou plodinou je podzemnica olejná, ktorá predstavuje 75 % exportu poľnohospodárskych produktov. Senegal patrí k najväčším svetovým výrobcom podzemnicového oleja. Ženy obrábajú aj zeleninové políčka a pokiaľ žijú v blízkosti riek, pestujú aj ryžu. Zelenia a ryža dopĺňajú skromnú stravu obyvateľov. Prebytky sa predávajú a zaručujú tak rodine príjem. Väčšina rodín chová kravy, kozy a ovce, ktoré sú symbolom bohatstva a úspechu poľnohospodára.

Fosfáty, ktoré sa ťažia pri meste Thiés, predstavujú 9 % senegalského vývozu. Svetový dopyt po fosfátoch však klesá a krajina musí hľadať nové vývozné artikle. V hlavnom meste sa rozvíja filmársky priemysel a v celej krajine cestovný ruch. Ťažké časy prinieslo Senegalu sucho, ktoré zachvátilo oblasť Sahelu v celej západnej Afrike. V normálnych rokoch je v krajine dostatok potravín, ale v dlhotrvajúcom období sucha jedlo na celý rok nestačí a veľa obyvateľov dva až tri mesiace pred októbrovým zberom hladuje. Na zaistenie pravidelného zberu, by bolo potrebné vybudovať zavlažovacie systémy a zaviesť nové poľnohospodárske postupy.

Katastrofické suchá v 70. rokoch a znova v rokoch 1983-84 spôsobili hladomor. Obchodný deficit krajiny je obrovský. Roku 1993 zaviedla vláda núdzový program obmedzenia štátnych výdavkov, ale roku 1994 situáciu ešte zhoršila devalvácia CFA franku. Politicky je Senegal v posledných rokoch relatívne stabilný. Prezident Diouf bol roku 1993 zvolený po tretíkrát. V krajine však vypukli krvavé zrážky medzi vládnymi vojskami a príslušníkmi Hnutia demokratických síl Casamance (MDFC), ktorí žiadali nezávislosť tejto juhosenegalskej provincie. K ďalším nepokojom došlo začiatkom roku 1994, keď bolo zakázané radikálne hnutie islamskej mládeže , ktoré požadovalo zosadenie prezidenta Dioufa. Roku 2000 bol zvolený za prezidenta Abdoulaye Wade.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency