Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Srbsko
fotogaléria Srbsko
 
Oficiálny názov: Republika Srbsko
Správne členenie: 25 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Belehrad
Rozloha v km2:91 324
Obyvateľstvo:9 600 000 (hustota 105 os. / km2)
Jazyk:srbčina, maďarčina, rusínčina, slovenčina, rumunčina, chorvátčina
Mena:srbský dinár ( 1€ -> cca 100 RSD )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Rumunsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: • dovolenka Srbsko
 • lastminute Srbsko
 • hotely Srbsko
 • letenky Srbsko
 • doprava Srbsko
 • cestovné kancelárie Srbsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SRBSKO

Dlhodobé konflikty a etnické čistky priniesli obrovskú migráciu a utrpenie nevinných ľudí.

Srbsko sa nachádza na juhovýchode Európy a susedí s Rumunskom, Bulharskom, Macedónskom, Albánskom ,Čiernou Horou, Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Maďarskom . V Srbsku sa nachádza mnoho národných parkov Djerdjap – Železné vráta, Fruška Gora, Kopaonik, Tara a Šar- planina. Sú tu tri z prírodného hľadiska odlišné oblasti. Nížinný miestami pahorkatý sever s úrodnými pôdami, dolné povodie Sávy, Drávy, Dunaja, Tisy a Moravy. Pestuje sa tu pšenica, slnečnica, cukrovka, zelenina a ovocie. Na juhu krajiny sa nachádzajú Dinárske hory, príťažlivé pre turistiku, ale jeho hospodársky význam je malý.

História

Roku 1446 sa na Kosovom poli odohral ďalší z mnohých zápasov kresťanstva a islamu. Po skončení vojen roku 1913 sa stalo Kosovo súčasťou novodobého srbského štátu. Roku 1914 bol spáchaný atentát na nasledovníka habsburského trónu Františka Ferdinanda. Vypukla 1. svetová vojna. Po jej skončení vzniklo Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov a roku 1929 sa premenovalo na Juhosláviu.

Po 2. svetovej vojne sa na čelo krajiny dostal maršal Tito. Pod jeho vedením sa začal prudký rozvoj poľnohospodárstva, priemyslu a turistického ruchu. Po jeho smrti roku 1980 prepukli nepokoje. Roku 1991 začala juhoslovanská armáda s vojenskými akciami proti Slovinsku, ktoré len krátko predtým vyhlásilo samostatnosť. Vypukol dlhodobý konflikt v bývalej Juhoslávii a jeho výsledkom boli obrovská migrácia, etnické čistky a utrpenie nevinných ľudí.

Po rozpade bývalej Juhoslávie vznikol štát Srbsko a Čierna Hora. Roku 2006 sa Čierna Hora osamostatnila a tak vznikol samostatný štát Srbsko.

Hospodárstvo

V súčasnosti prebieha v Srbsku pomalý proces reštrukturalizácie hospodárstva. V Srbsku sú veľké zásoby nerastných surovín. Ťaží sa tu hnedé uhlie, železná ruda, zinok, meď a olovo. Energia sa vyrába vo vodných a tepelných elektrárňach. Dôležité priemyselné odvetvia sú železiarsky a oceliarsky priemysel, strojárenský a automobilový priemysel. Dovážajú sa potraviny, chemické výrobky a palivá. Modernizujú sa cestné a železničné komunikácie.

Z historických pamiatok ktoré sa zachovali je multikultúrne centrum Vojvodiny - Novy Sad, kláštor Manasija - posvätné miesto, Petrovaradinská pevnosť, Sirogojno skanzen srbskej dediny z 19. storočia.

Transformácia krajiny pod vedením demokratických strán prebieha veľmi pomaly. Kríza v Srbsku predovšetkým kvôli sporom o status Kosova pokračuje. Kosovo r. 2008 vyhlásilo jednostrannú nezávislosť. Srbsko podalo 22. decembra 2009 prihlášku do Európskej únie.

Krajiny bývalej Juhoslávie:
Chorvátsko, Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Srbsko

Ľudia

Srbsko sa vždy štiepilo medzi východom a západom, a to nielen v zemepisnom zmysle slova, ale aj politicky a kultúrne. Spočiatku sa Srbsko ocitlo medzi byzantskou a rímskou ríšou, potom sa stalo hranicou medzi Osmanskou ríšou a kresťanským Západom. Táto pozícia stáročia viedla k neustálej migrácii a miešaniu populácií. Výsledkom je multietnická, multikultúrna a multiconfessionálna spoločnosť v Srbsku.

Dokonca aj za komunizmu boli obyvatelia tohto regiónu niekde medzi Varšavskou zmluvou a NATO. Na rozdiel od iných postkomunistických krajín v regióne, obyvatelia Srbska majú komplexnejšie vzdelanie, modernejší prístup k životu, lepšie znalosti cudzích jazykov a ľahšie prijímajú nové technológie a správanie.Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency