Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Surinam
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Republika Surinam
Správne členenie: 10 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Paramaribo
Rozloha v km2:163 265
Obyvateľstvo:449 000 (hustota 2,8 os. / km2)
Jazyk:holandčina, angličtina, surinamština, hindčina, čínština, javánčina
Mena:surinamský guilder ( 1€ -> cca 3700 SRG )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 3:00h
Susedia:Brazília, Guayana, Francúzska Guyana
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Surinam
 • lastminute Surinam
 • hotely Surinam
 • letenky Surinam
 • doprava Surinam
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SURINAMZo zmesi viacerých kultúr vzniká nový národ.

Surinam sa nachádza na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky v susedstve Atlantického oceánu a v pásme vlhkých trópov. Nad rozsiahlou pobrežnou nížinou sa dvíha rozčlenená Guyanská vysočina dosahujúca maximálnu výšku 1 230 m.

V roku 1667 odstúpili Holanďania svoju severoamerickú kolóniu Nový Amsterdam (dnešný New York) Angličanom výmenou za územie na severnom pobreží Južnej Ameriky, ktoré bolo nazvané Holandská Guyana. Dnes je to nezávislý štát Surinam. Holanďania obsadili územie v 16. storočí , ale vojnovými zmluvami oňho postupne prichádzali a opäť získavali. Oficiálne sa územie stalo holandskou kolóniou roku 1814. V 17. storočí sem privážali Holanďania otrokov z Afriky a po zrušení otroctva v roku 1863 najímali na prácu na trstinových plantážach robotníkov v Indii, Indonézii a Číne. Holanďania tiež v krajine vystavali mohutné hrádze.

Dnešné obyvateľstvo je zmesou potomkov afrických otrokov, ktorí tvoria väčšinu z 200 000 obyvateľov hlavného mesta Paramaribo, Indov, Číňanov a Indonézanov. Väčšinou pestujú ryžu a cukrovú trstinu v nížinách pri pobreží. Malé percento Európanov žije prevažne na pobreží a pôvodní Indiáni v malom počte prežívajú v hustom tropickom dažďovom lese, na savanách vo vnútrozemí a na južnej Guyanskej vysočine.

Indiánske kmene boli zatlačené hlbšie do dažďového lesa čiernymi potomkami otrokov , ktorí ušli. Všetky rasy dnes žijú v súlade. Pred vyhlásením nezávislosti emigrovalo do Holandska mnoho prevažne vzdelaných obyvateľov, aby neprišli o svoje holandské občianstvo. Odchod obyvateľov pokračuje vďaka vysokej nezamestnanosti a postupujúcej inflácie. Budúcnosť krajiny je veľmi neistá.

Hospodárstvo je závislé na ťažbe bauxitu a výrobe hliníka, ktorý predstavuje 70 % vývozu. Surinam má nevyužívané zásoby dreva, ale plánovaná plošná ťažba bude meť ďalekosiahle následky pre životné prostredie. Krajina má aj bohatý poľnohospodársky a turistický potenciál. Hospodárstvo však pociťuje nedostatok peňazí.

V roku 1980 a potom v období 1990-92 moc uchopila vojenská junta. Demokratické medziobdobie sa však viac tvárilo demokraticky ako bolo skutočné. V poslednom čase sa civilnej vláde podarilo napriek nepresvedčivým výsledkom volieb v roku 1996 obmedziť silu armády. Krajine však stále chýba politická stabilita, čo v kombinácii s pokračujúcou partizánskou vojnou a častými štrajkami odrádza zahraničných investorov.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency