Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Svätá Lucia
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Svätá Lucia
Správne členenie: 11 štvrtí
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Castries
Rozloha v km2:616
Obyvateľstvo:160 000 (hustota 260 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzske nárečie
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,9 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Svätá Lucia
 • lastminute Svätá Lucia
 • hotely Svätá Lucia
 • letenky Svätá Lucia
 • doprava Svätá Lucia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVÄTÁ LUCIATento Karibský ostrov je pravidelnou zastávkou ropných tankerov a linkových parníkov, čo zaisťuje krajine významný príjem.

Jedným z Náveterných ostrovov Malých Antíl vo východnej časti Karibského mora je Svätá Lucia. Roku 1605 bola krátko osídlená Britmi a v ďalších 200 rokoch sa pri správe ostrova niekoľkokrát vystriedali Briti a Francúzi, až nakoniec roku 1814 bola Svätá Lucia definitívne odovzdaná Britom. Angličtina je úradným jazykom ostrova, ale veľa obyvateľov, najmä potomkovia afrických otrokov hovoria francúzskym nárečím. Svätá Lucia sa stala nezávislým členom Spoločenstva roku 1979, hlavou štátu je britská kráľovná.

Svätá Lucia je ostrov vyhasnutých sopiek. Najvyššou horou je Gimie ( 950m). Na juhu leží skupina sopiek Qualibou rozložených v tvare konskej podkovy. Na západe sa týčia pôsobivé vrcholce zvané Pitony – Veľký Piton (798 m) a Malý Piton (750 m) ktoré sa dvíhajú priamo z mora.

Hlavnou pestovanou exportnou plodinou je banánovník. Úrodu banánov aj samotný ostrov často ničia hurikány, sucho, choroby a nízke ceny, ktoré ťažko postihujú pestovateľov. Druhou najdôležitejšou pestovanou plodinou sú kokosové orechy.

V bezcolnom prístave a obchodnej zóne vo Vieux Fort na juhu ostrova sa vyrábajú na vývoz textilné výrobky a elektrické súčiastky. Prístav Grande Cul de Sac Bay na juh od mesta Castries patrí k najhlbším a najmodernejším americkým prístavom pre ropné tankery.

Krásny prístav Castries je pravidelnou zastávkou výletných parníkov. K rozvoju cestovného ruchu prispelo aj vybudovanie moderného letiska Hewanorra. Na trhoch s banánmi je stále vyššia konkurencia, preto je cestovný ruch životne dôležitý pre hospodárstvo Svätej Lucie. Jeho ekonomický význam sa postupne zvyšuje. Cestovný ruch má zatiaľ nevyváženú sezónnu tendenciu. Je podstatne výraznejší v období sucha (január - apríl). Svätá Lucia má je populárna vďaka svojmu tropickému počasiu, prekrásnym scenériám a jej početným plážam a letoviskám. Väčšina turistov navštívi ostrov Svätá Lucia počas plavby v okolitých moriach. Väčšinu z nich sa vylodí v prístave Castries, ale aj Soufriere, Marigot Bay a Gros Islet sú nádherné miesta k návšteve.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency