Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Svazijsko
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Svazijské kráľovstvo
Správne členenie: 4 oblasti
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Mbabane
Rozloha v km2:17 364
Obyvateľstvo:1 185 000 (hustota 68 os. / km2)
Jazyk:svazijčina, angličtina
Mena:lilangeni ( 1€ -> cca 10 SZL )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Južná Afrika, Mozambik
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Svazijsko
 • lastminute Svazijsko
 • hotely Svazijsko
 • letenky Svazijsko
 • doprava Svazijsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVAZIJSKOSvazijsko vklinené do Juhoafrickej republiky je na svojom veľkom susedovi stále viac závislé.

Svazijsko je jednou z troch posledných afrických monarchií a snaží sa skĺbiť staré s novým, čo so sebou prináša neobyčajnú zmes politických a hospodárskych problémov. Roku 1968 získalo nezávislosť od Británie a v roku 1973 sa vrátilo k absolutistickej monarchii, ktorá tam existovala pred koloniálnou érou. Aj keď sú v krajine politické strany, voľby nie sú organizované na straníckom princípe.

Svazijsko, z troch strán obklopené Juhoafrickou republikou a zo severovýchodu Mozambikom, je hornatou vnútrozemskou enklávou s dostatkom vody, príjemným podnebím a krásnou prírodou. Od západu na východ sa zvažuje v troch úrovniach. Najvyššia časť v nadmorskej výške nad 1 000 m tvoria zalesnené rozoklané hory s početnými riečkami a vodopádmi. Stredná časť v nadmorskej výške 400 – 800 m, kde sa pestujú ananásy a pomarančovník, sa zvažuje do mierne zvlnenej nížiny na východe, kde sa na zavlažovaných plantážach pestuje cukrová trstina. Východnú hranicu krajiny tvorí pohorie Lebombo (825 m), oddeľujúce Svazijsko od Mozambiku a Indického oceánu.

V roku 1982 zomrel kráľ Sobhuza II., ktorý vládol 61 rokov. Po jeho smrti prepukol boj medzi tradicionalistami a modernistami. Na istý čas bola na čele krajiny jedna zo starších kráľových vdov Dzeliwe. Jej postavenie bolo však iba formálne, pretože v krajine v skutočnosti vládla najvyššia kmeňová rada ligogo, zložená zo starších princov a náčelníkov. Tá kráľovnú v roku 1983 zosadila spolu s ministerským predsedom Mabandlom. Regentkou sa potom stala jedna z mladších Sobhuzových vdov Ntombi a jej pätnásťročný syn Makhosetive bol kráľovskými radcami vybratý za budúceho kráľa. V apríli roku 1986 dosiahol tento žiak anglickej súkromnej školy 18 rokov a nastúpil na trón ako Mswati III. Nezhody s kmeňovou radou ligogo viedli k jej rozpusteniu a po kráľovej inaugurácii bol menovaný nový ministerský predseda.

Polovica územia patrí kráľovi. Pracujú na nej roľníci, ktorí pestujú najmä kukuricu a chovajú dobytok pre vlastnú obživu, na predaj pestujú najmä bavlník a tabak. Väčšina pôdy trpí nadmernou pastvou a eróziou. Suchá v roku 1992 zničili 80 % úrody, čo znamenalo hladomor pre 42 % obyvateľov. Svazijčanom nebola poskytnutá žiadna medzinárodná pomoc.

Na zvyšku územia pôsobia komerčné spoločnosti, ktoré pestujú hlavnú exportnú plodinu cukrovú trstinu a citrusové plody, ďalej ťažia drevo a nerastné suroviny, najmä azbest v Bulembe na severozápade krajiny, a priemyselné diamanty. Zásoby rúd železa už boli vyťažené. Aj vývoz azbestu klesá od čias, keď bolo dokázané, že je to zdraviu škodlivá surovina. V krajine sa ťaží v menšej miere aj zlato, kameň a kaolín. Jediná uhoľná baňa bola zatvorená v roku 1992, ale pripravuje sa otvorenie novej bane.

Priemysel vyrábajú hnojivá, textilné a kožené výrobky a stolné náčinie. Rozvíja sa aj cestovný ruch – väčšina návštevníkov prichádza z Južnej Afriky.

Svazijsko žije v tieni Juhoafrickej republiky, s ktorou má colnú úniu. Pochádza s tade 75 % jeho dovozu a smeruje tam 50 % vývozu. Je s Juhoafrickou republikou spojené tak tesne, že jej hospodárska kríza ťažko dolieha aj na svazijské hospodárstvo.

Toto spojenectvo stavalo Svazijsko do ťažkej pozície v čase apartheidu. Nakoľko bolo plne závislé na veľkom susedovi, muselo opatrne manévrovať, aby si neznepriatelilo ani Juhoafrickú republiku ani Organizáciu africkej jednoty(OAU). Aj keď sú Svazijčania prevažne kľudným národom, vyhlásili roku 1996 odbory celoštátny štrajk. Oficiálnym dôvodom bolo zvýšenie minimálnej mzdy, ale hlavným cieľom bolo získanie väčších demokratických slobôd. Štrajk však bol na kráľov príkaz ukončený.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency