Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Tuvalu
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Tuvalu
Správne členenie: -
Politický systém:spoločenstvo národov
Hlavné mesto:Vaiaku
Rozloha v km2:26
Obyvateľstvo:10 600 (hustota 408 os. / km2)
Jazyk:tuvalčina, angličtina
Mena:austrálsky dolár ( 1€ -> cca 1,3 AUD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Tuvalu
 • lastminute Tuvalu
 • hotely Tuvalu
 • letenky Tuvalu
 • doprava Tuvalu
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

TUVALUMaličký ostrovný štát v Tichom oceáne má ako hlavný vývozný artikel kopru ( mleté jadro kokosového orecha) a poštové známky.

Deväť koralových ostrovov, ktoré tvoria štát Tuvalu, má rozlohu iba 26 km2 a žiadny z nich neleží vyššie ako 4,5 m nad morom. Najväčší ostrov Funafuti s hlavným mestom Vaiaku má rozlohu iba 2,4 km2 a žije na ňom 2 800 obyvateľov. Ostatné ostrovy sa tiahnu v páse 600 km dlhom takmer 1 000km na sever od Fidži.

Roku 1974 hlasovali polynézski obyvatelia Tuvalu, ktoré sa vtedy volalo Lagúnové ostrovy, v prospech odtrhnutia od Gilbertových ostrovov (dnešné Kiribati), ktorých obyvatelia sú Mikronézania. Obidve krajiny od roku 1916 tvorili jednu britskú kolóniu. Roku 1978 získalo Tuvalu status nezávislého členského štátu Spoločenstva.

Atoly sú obrastené kokosovými palmami, chlebovníkmi a pandanovými stromami podobnými palmám s mocnými podpornými koreňmi nad zemou a s korunami ťažkých listov. Kokosové palmy poskytujú hlavný exportný artikel – kopru. Väčšinu príjmov však Tuvalu získava udeľovaním povolení k rybolovu najmä taiwanským, kórejským a americkým lodiam, predajom poštových známok a vďaka peniazom, ktoré do krajiny posielajú obyvatelia pracujúci v cudzine, najmä na Nauru.

V krajine žije viac ako 11 tisíc obyvateľov, ktorí bývajú prevažne v jednoduchých obydliach postavených pozdĺž lagún. Takmer všetci sa živia rybolovom a plodinami, ktoré sami vypestovali. Kedysi bol počet obyvateľov výrazne vyšší, ale v rokoch 1850-75 prichádzali na atoly Európania, ktorí odvážali ostrovanov na plantáže na iné ostrovy v Pacifiku. Z pôvodných 20 000 obyvateľov ich na ostrovoch zostalo 3 000. Nakoľko Británia odmietla poskytnúť obyvateľom útočisko, rozhodlo sa Tuvalu odstrániť britský kríž zo svojej zástavy.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency