Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Uruguaj
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Uruguajská východná republika
Správne členenie: 19 departmentov
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Montevideo
Rozloha v km2:176 220
Obyvateľstvo:3 500 000 (hustota 20 os. / km2)
Jazyk:španielčina
Mena:uruguajské peso ( 1€ -> cca 27 UYU )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 3:00h
Susedia:Argentína, Brazília
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: • dovolenka Uruguaj
 • lastminute Uruguaj
 • hotely Uruguaj
 • letenky Uruguaj
 • doprava Uruguaj
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

URUGUAJJuhoamerická krajina zvlnených pastvín a dlhých pláží pri Atlantickom oceáne patrí k najväčším vývozcom vlny a ďalších poľnohospodárskych produktov.

Uruguaj, jedna z najmenších krajín juhoamerického kontinentu , bola kedysi vďaka svojej prosperite a neutralite nazývaná Švajčiarskom Južnej Ameriky. V 20. storočí tu väčšinou bola demokratická vláda, štedrý sociálny štát a vysoká životná úroveň.

V druhej polovici 20. storočia sa však ani Uruguaju nevyhli problémy, ktoré trápia väčšinu latinskoamerických krajín: úpadok hospodárstva, štrajky, mestské zločinecké gangy, vojenská vláda, hyper inflácia a porušovanie ľudských práv.

Prosperita bola výsledkom prírodného bohatstva a priaznivého podnebia krajiny. Takmer 90% územia je vhodné na poľnohospodársku výrobu, ale iba 7% je skutočne obrábané. Na zvyšku územia sa pasú obrovské stáda dobytka a oviec. Na každého Uruguajca pripadnú 3kusy dobytka a osem oviec.

Roku 1903 prevzal sociálne uvedomelý prezident José Batle y Ordoñez vládu v krajine, ktorá bola zničená občianskou vojnou , vpádmi španielskych vojsk pred získaním nezávislosti a brazílskej armády roku 1828 a tiež vojnou s Paraguajom. Rozvoj hospodárstva počas jeho vlády prilákal do krajiny veľa prisťahovalcov, najmä zo Španielska a Talianska. Zisky z exportu prispeli k vybudovaniu demokratickej spoločnosti a prvého štátu so sociálnym zabezpečením na kontinente. Bola uzákonená osemhodinová pracovná doba , starobné dôchodky a úrazové poistenie.

Rozvoj trval iba do polovice 20. storočia, potom nastala recesia. Sociálny štát bol asi príliš štedrý. Od roku 1945 začali klesať zisky z vývozu mäsa, vlny a koží a od roku 1960 hospodársky rast prakticky stagnoval. V 60. rokoch vzrástla ročná inflácia na 50% a životná úroveň klesala. Krajina, ktorá nemá vlastnú ropu, pocítila rast jej ceny a to v čase, kedy ceny poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch klesali.

Nespokojnosť Uruguajcov viedla k obrovskej vlne štrajkov a k mestskému partizánskemu hnutiu v Montevideu zvanému Tupamanos, ktorého členmi boli mladí ľudia zo strednej vrstvy. Toto ľavicové anarchistické hnutie organizovalo únosy politikov a priemyselníkov a požadovalo výkupné. Neschopnosť vlády skoncovať s hnutím Tupamanos viedla roku 1973 k vojenskému prevratu a k vlne politického zatýkania a mučenia. Vojenskej vláde sa však nepodarilo zastaviť hospodársky úpadok, ktorý bol ešte horší a príčinou bola svetová hospodárska recesia.

Vojenská vláda, proti ktorej stál takmer celý národ , odstúpila po 11 rokoch a boli vypísané nové voľby. Od tých čias stoja na čele štátu demokraticky zvolení prezidenti.

Uruguaj sa rozprestiera v mierne zvlnenej krajine pôvodne obrastenej vegetáciou juhoamerických pámp. Atlantické pobrežie je ploché, močiarovité s mnohými lagúnami. Najväčšou riekou je Uruguaj, ktorá tvorí celú západnú hranicu s Argentínou a potom sa vlieva do ústia rieky La Plata. Zámorské parníky môžu plávať po tejto rieke hlboko do vnútrozemia. Podnebie je príjemné, subtropické s dostatkom vlahy. Zrážky sú bohaté najmä na jar a na jeseň.

Takmer polovica z 3 mil. obyvateľov býva v hlavnom meste Montevideu. V jeho okolí sa obrábajú vinice, záhrady, ryžové polia a olivové a citrusové háje. Zvyšok krajiny je oblasťou gaučov, ktorí pracujú na obrovských rančoch , kde sa chovajú ovce a dobytok. Krajina patrí k najväčším svetovým vývozcom vlny.

Uruguaj nemá ani zlato, striebro a ani jeho domorodá populácia Čaruá nemala žiadne poklady , ktoré by prilákali cudzích votrelcov. Nakoľko ložiská ropy sú malé, orientuje sa Uruguaj na náhradné energetické zdroje , najmä na vodnú energiu, ktorú získava z elektrární v Palmare a v Salto Grande. V pláne je výstavba ďalších vodných elektrární a rozšírenie obrábanej pôdy. Plánuje sa tiež stavba mostu cez ústie rieky La Plata, ktorý by skrátil na polovicu cestu z Montevidea do argentínskeho hlavného mesta Buenos Aires.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency